Ze Zlatých Hor do 13. století

05.05.2019

Odborníci na cestovní ruch na Jesenicku už někdy varují, že ty nejvyhlášenější turistické cíle jsou zejména v letní sezóně přetížené, a že musíme hledat způsoby, jak návštěvníky našeho regionu rozdistribuovat rovnoměrněji na více míst. No a kdo jiný než domorodci, by v prvé řadě měli objevovat ty méně disponované atraktivity a na ně potom posílat návštěvníky Jesenicka.
Nabízíme vám zajímavý výšlap spojený s návštěvou dvou zřícenin hradů (Edelštejn, Koberštejn), na něž se můžete vydat ze Zlatých Hor (od parkoviště Skiareálu Příčná je túra cca 20 km; strategičtěji vyrazit lze z Horního Údolí 'vlevo x vpravo', pak nachodíte okolo 13 km). Turistické barvy si nad mapou zjistěte sami ;-)
Co je fajn, že prakticky celou cestu si můžete povídat o oněch zříceninách a fantazírovat, protože o hradech z asi 13. století toho příliš nevíme. Edelštejn možná byl jedním z největších slezských hradů, odkud byly chráněny zlaté doly a Koberštejn pro změnu střežil významnou kupeckou stezku podél Černé Opavy. No, obojí je spekulace historiků, kteří samozřejmě pracují s archeologickými nálezy a znalostí dějin místa, každopádně nechávají dost prostoru na vaše vlastní legendy, he he.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.