Zdeňka Morávková vrací život chátrajícím místům Rychleb

28.09.2018

Málo se to ví, ale náš kraj kdysi býval opravdu evropským centrem. Protože se zde dařilo obchodu, táhlo to nahoru i kulturu a naopak. Dnes nám na mnohé z toho zůstávají jen vzpomínky. Jsou však v kraji lidé, kteří se s tím nehodlají smířit.
Zdeňka Morávková, kromě toho, že šéfuje kulturnímu programu v Tančírně v Račím údolí, vede česko-německý projekt 'V centru/Im Zentrum'. Ten si dal jeden velice ušlechtilý cíl - vracet život na místa, kde někdy v minulosti stálo něco zajímavého a dneska to není anebo to chátra. Zdeňce učarovaly Rychlebské hory, jejich romantiku vnímá přes svoji uměleckou duši. Když hledala spřízněné osoby, se kterými by mohla udělat pro okolí něco prospěšného, náhoda ji svedla s Němkou Serafine Lindemannovou, která má v našem kraji své kořeny. Založili 'V centru' a pustily se do práce. Už několik let vyhledávají krásná, avšak chřadnoucí místa, jimž ve spolupráci s rozličnými umělci z Česka a Německa vracejí život. Ctí přitom heslo "Centrum je tam, kde si ho člověk vytvoří". To pak může zplodit např. houpačku pro Barborku na Zálesí v místě, kde kdysi stál kostel, přitáhnutí pozornosti k parku ve Vlčicích apod. Aktuálně se zabývají opuštěnou budovou vlakového nádraží Velká Kraš/Vidnava. Tu se snaží zapojit do společenského dění obce a shodou okolností zde proběhne v pátek a sobotu (28.-29.9.) umělecký Festival V centru.
Je naším velkým štěstím, že se i dnes najdou jedinci investující svou energii a čas do projektů, které celou naši společnost pozvedají v takovém tom umělecko-kulturním vnímání. Totiž, plnohodnotný život nejsou jenom zlaťáky.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.