ZD Jeseník dodává mléko Italům

24.08.2020

Lokální, sezónní, bio - tahle tři klíčová slova nám doporučují výživový poradci, abychom brali v potaz, když nakupujeme potraviny. Je úplně skvělé, že na Jesenicku máme místních surovin hodně, vcelku významným producentem je i ZD Jeseník, v jehož farmářské prodejně dostanete kromě čerstvého mléka taky sýrové výrobky (legendární sýr Běla), jogurty Běláček aj.
Ovšem dneska zemědělské družstvo plácáme po ramenou z jiného důvodu. Jsme pyšní na to, že na zdejších lukách se pasou krávy dávající tak dobré mléko, že si ho pro svoji mlékárnu vybral i největší český exportér sýra - rodinný podnik Brazzale Moravia. Ten se v Litovli zaměřuje na výrobu italských sýrů - nejznámější je Gran Moravia. Znát můžete i jejich značkové prodejny La Formaggeria Gran Moravia.
Jestliže z Bukovic odváží cisterna každý den okolo 11 tisíc litrů čerstvého mléka, má i ZD Jeseník svůj podíl na hromadě úspěchů a ocenění, jež už na svém kontě sýraři mají. Jak nám potvrdila šéfka družstva, paní Gabriela Doupovcová, nakupující italská rodina má dost velké nároky na kvalitu mléka, a taky velmi přísně sleduje životní podmínky chovaných zvířat. Protože je mléko testováno každý den, a to už jedenáct let, je to pro nás, coby potenciální zákazníky, ta nejlepší reference, že dodávají do Gran Moravia.
Jak jsou (nejen) jeseničtí farmáři "palice dubové" a italští sýraři temperamentní, zažívají u společných jednání často kuriózní situace, pochlubila se paní ředitelka. Zatím ale vždy, když obě strany chtěly, tak se na mléku dohodly.

Foto (zdroj): ZD Jeseník

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.