Zasaďme si nové Jeseníky

30.04.2019

Fajn, můžeme ještě pár let strávit lamentováním nad příčinami přírodní katastrofy. Debatami, jestli za kůrovcovou kalamitou na Jesenicku stojí globální oteplování, liknavost správců lesů, dřevařský byznys nebo od každého něco. Zdá se, že každý na to máme názor.
Přijde nám, že naše hory si v dané situaci od nás zaslouží jiný, trochu velkorysejší přístup. Se skvělým nápadem přicházejí Arcibiskupské lesy a statky Olomouc, které se rozhodly zapojit do výsadby nových Jeseníků širokou veřejnost. V sobotu 4. května (10-16 hod.) dostanete příležitost vysadit si několik desítek či stovek sazenic (podle vaší šikovnosti) a to konkrétně na kalamitní holině pod Rejvízem (v první zatáčce ve směru z Rejvízu na Zlaté Hory). Tam za pár let budete vodit svoje děti a vnoučata a budete se jim chlubit vzrostlými stromy, co šly do země vaší zásluhou.
Apelujeme i na ostatní vlastníky zdecimovaných lesů na Jesenicku, aby vyhlásili podobné akce, určitě se jim přihlásí hodně dobrovolníků, co rádi přiloží ruku k dílu.
Víte, na tuhle kalamitu existuje mnoho relevantních pohledů a nám se líbí právě ten, který mluví o příležitosti, jaká se nám tady otevírá. Můžeme ozdravit zdejší lesy, navrátit sem dřeviny, které tu rostly před smrky, můžeme zvážit, jestli zalesňovat všude, jestli třeba nepřispět k různorodosti prostředí pro zvěř ... Ony i nově vznikající mýtiny dávají prostor k expanzi jiných rostlin a živočichů, i tohle je obohacení ekosystému.
Co zvolíte vy, brblání nebo pracovní rukavice?

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.