Zapojte se s Davidem Žichovským do vylepšování Jeseníku

02.12.2020

Ten kluk ještě není ani dostudovaný a svému rodnému městu už "splácí" jeho investici do něj. Jesenický rodák David Žichovský, co právě píše bakalářskou práci na Katedře rozvojových a environmentálních studií Univerzity Palackého, se v ní zabývá tzv. pocitovými mapami. To jsou ty, kde označujete místa, kde se bojíte, kde se cítíte fajn, kde byste něco vylepšili a tak.
Absolvent obou stupňů nižšího i vyššího Gymnázia Jeseník se nepovažuje za výjimečného studenta, zásadně ovlivněn si připadá svým zapojením v robotickém R.U.R. týmu na GymJes. Tam cítí, že se hodně formoval. A to tak, že ač ve věku studentském, má za sebou už šest let vedení zájmového kroužku astronomie pro Středisko volného času Duha. Musíme na něj prozradit, že byl taky členem studentského divadelního spolku Nezakopneš, fór je ale v tom, že v něm plnil funkci zvukaře :-) Ovládat mixážní pult se učil, jak jinak, na jesenické ZUŠ.
Nicméně teď třetím rokem studuje na vysoké škole, zájem o rodné město a o geografii ho přivedl k nápadu, pojmout závěrečnou práci jako porovnání pocitů Jeseníčáků z jejich životního prostoru v roce 2017 a teď.
Jako není to vaše povinnost, ale vy tady žijete, vás se to týká. Jsou tomu tři roky, co se radnice Jeseníku zeptala svých občanů, na jakých místech se jim líbí, jaké lokality jim přijdou nebezpečné, kde by měli námět na nějaký rozvoj... Odpovědi zakreslené v pocitové mapě následně pomohly vedení města s přípravou některých investičních záměrů, jako bude ledová plocha za eMkem, využití proluky u tržnice, revitalizací okrasného rybníčku, ke studii Smetanových sadů apod.
Možná vám to nepřijde, ale tohle je přesně to smart, jak se má město správně vést - vtahovat do procesu obyvatele. A v tomhle případě je to navíc trefa dvojitá, když se získaná data objeví ještě v bakalářské práci zdejšího studenta.
Logicky nevíme, jakým směrem se ubere jeho profesní dráha po vysoké škole, je ale vcelku slušná naděje, že své teoretické znalosti rád obohatí o praktické zkušenosti na něčem chytrém pro rodné Jesenicko. Proč ne?
David aktuálně přebírá olomouckou pobočku studentské neziskovky AIESEC, kde se mj. zabývá leadershipem. Kdo ví, třeba je to příští starosta Jeseníku ;-) No, minimálně od současné starostky Zdeňky Blišťanové může leccos odkoukat, právě ona za pocitovými mapami pro Jeseník stojí.
Tak Davide, posíláme čtenáře positivJE vyplnit ti mapu https://www.pocitovemapy.cz/jesenik-2020/ a těšíme se na data, která z toho pro tvoji bakalářku i pro město vypadnou.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode Cookies