Zaniklé osady Jesenicka

21.05.2018

Dnes vám představíme knihu, která by mohla přispět k pochopení tohoto krásného koutu naší země. Dílo 'Zaniklé osady Jesenicka' je výsledkem aktivit programu 'Cesta ke kořenům', jehož posláním je obnova přírodního a kulturního dědictví na Jesenicku. Výstižně to popisuje Hnutí Brontosaurus: "Když někdo o své vůli a ve svém volném čase zasadí strom či opraví kapličku, nikdy už nemá ke krajině stejný vztah jako ten, kdo pro své okolí nikdy nic neudělal.".
Publikace popisuje jednu typickou dominantu tohoto regionu - zaniklé osady. Kolektiv autorů ve spolupráci s historikem Pavlem Macháčkem připravil dílo o místech, na která můžete narazit při toulkách krajinou. Je o ruinách domů z již neexistujících osad a taky o názvech obcí, které už můžete najít leda ve starých mapách. Kdoví, kolika z vás říkají něco názvy jako Růženec, Hraničky, Annín, tedy osady již zcela zaniklé. Z těch téměř zaniklých, o nichž kniha taky pojednává, zmíníme Vojtovice, Bukovou, Terezín, či Zelenou Horu, chytáte se?
My obrovsky oceňujeme snahu autorů, seznámit se současným stavem širokou veřejnost. Protože bez našeho zájmu tu za pár desítek let nemusí být ani ty ruiny bývalých osad.
Kdo máte v knihovně místo, určitě si tuhle útlou knížku pořiďte.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.