Zaměřeno na regionální potravinovou soběstačnost

13.08.2020

Určitě víte, co je schopnost republiky produkovat dostatečné množství potravin pro vlastní spotřebu. Teď to bylo hodně diskutované téma v čase pandemie a má se s tím něco dělat. Proto máme malý příspěvek alespoň na místní úrovni - zaměřte se na lokální produkty.
Jde tomu naproti i Olomoucký kraj, který právě vydal aktualizovaný katalog regionální produkce. Jak je z názvu patrné, jde o přehled produktů vyrobených v našem kraji. Asi už tušíte, kam míříme. Pokud si chcete vzít k srdci slova o tolik potřebné preferenci domácích potravin před dováženými, může vám tenhle katalog napovědět, jak vaši snahu povýšit na úplné lokálno - nákup jídla a pití vyrobeného v okrese Jeseník.
Na 150 stranách elektronické i tištěné publikace najdete přes 200 tipů, za co je možné utrácet.
Za náš region vám to servírujeme podle obcí a měst, ať víte, ke komu to máte nejblíž ;-) Velká Kraš: VS Rychleby (čaje, sirup, mošty); Bělá pod Pradědem: Bairnsfather Distillery (Jesenická bylinná, Domašovská hořká), Česká Ves: Šípkové víno, Kozí farma U Komínkovi (kozí sýry) Jeseník: Čokoládová manufaktura Xocolatl (Jesenická čokolády), ZD Jeseník (mléko a sýry), Z darů jesenických hor (marmelády), Ennea Caffe (celožitný makový koláč), Střední škola gastronomie a farmářství (svatební koláčky), Selská pekárna (chléb žitný, na obrázku), Martin Pánek - včelař (Pánkův med), Kolnovice: Statek Kolnovice (hovězí maso z farmy), Bílá Voda: Unita (lázeňské oplatky), Zlaté Hory: Rodinné včelařství Bedřích Půža (Zlatohorský med).
Co říkáte, nedá se někdy koupit místo průmyslových potravin koupit něco s místním původem? Zmiňovaný katalog si můžete stáhnout níže.

Foto (zdroj): archiv Selská pekárna

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.