
Základka v Bělé pod Pradědem se pyšní titulem Ekoškola

Ač se nás Elon Musk snaží na Mars dostat, platí stále, že obyvatelná je pouze jedna planeta. A jelikož jsou zdroje na Zemi vyčerpatelné a lidí přibývá, dosti zásadním se pro její budoucnost stává to, jak se k ní naučíme chovat. Jak jde řeč o učení, musí se o slovo hlásit i školy.
Ke svojí společenské úloze se hlásí základní škola v Bělé pod Pradědem. Environmentální témata se v ní řadí vysoko, dokonce ji to přivedlo k ambici získat po ekologickém auditu "kulaté razítko" na to, že se v eko vzdělávání řadí k nejlepším v zemi. Audit potvrdil jasný fokus školy na aktivity zlepšující životní prostředí a podporu zodpovědného chování žáků a pedagogů vůči zdejší přírodě. Nejbližší tři roky ZŠ Bělá pod Pradědem zdobí titul Ekoškola.
Získat ho znamenalo sestavit uvnitř školy funkční ekotým žáků ze 3. až 9. tříd, jimž velí paní učitelka Karolína Ondrášková, jinak také koordinátorka environmentálního vzdělávání a nechat ho splnit několik kroků. Museli najít silné a slabé stránky školy, navrhnout a zrealizovat změny a následně ověřovat jejich fungování.
Školní ekotým za sebou má x praktických realizací. Například vybojoval více košů na tříděný odpad, vyrobil box na bioodpad, nastavil využívání již použitého papíru (šmíráků) na další psaní, inicioval výsadbu stromů v okolí školy…, děti začaly chovat žížaly a pro rodiče pěstovat sazeničky rajčat a paprik… Ekologičtí nadšenci navíc pravidelně sledují a vyhodnocují teplotu ve třidách a hlídají tak nadbytečnou spotřebu energie.
Takhle si představujeme uvědomělý přístup k Zemi, na ten Mars se totiž se Space X nedostaneme dřív, než v roce 2029, říká jeho šéf ;-)
Foto (zdroj): ZŠ Bělá pod Pradědem


Viktorie Žáková a Patrik Peca naprogramovali hororovou hru o Gymnáziu Jeseník

Žáci žulovské základky odložili učebnice a dějepis, občanku a mediální gramotnost si odžili na projektu Den žulovské demokracie

Jesenická průmyslovka má stříbro z krajského přeboru v šachu

Adolfovická základka má na další tři roky certifikát Zelená Ekoškola

