Zahrádkáři, navštivte sdílené semínkovny v Jeseníku a ve Vlčicích

20.02.2020

Je to trochu z kategorie 'návrat ke kořenům', tenhle koncept veřejných semínkoven, tedy míst, kde můžete bezplatně sdílet přebytek semen z vašich truhlíků, skleníků a zahrádek anebo kde si naopak můžete semínka pro svoji sadbu vypůjčit. Je to hraní si na amatérské biology a znalce genetiky, nicméně idea stojí na tom, že jednou budete chtít být soběstační, pokud jde o osivo na vaší zahrádce, že budete chtít pěstovat zeleninu a bylinky, které nejsou křížené, a které do vašeho záhonu pasují.
Tahle otevřená platforma, do níž se může zapojit prakticky každý domácí zahradník, má i dvě pobočky na Jesenicku. Doslova vypůjčit si semínka bylinek, luštěnin, zahradních květin a zeleniny (od salátů po rajčata) můžete v prodejně zdravé výživy ROBI Roberta Kautze (u autobusového nádraží v Jeseníku). Druhou možností pak je Obecní knihovna ve Vlčicích, kam lze zapůjčit svoje osvědčené odrůdy nebo si odnést semínka některé historické odrůdy třeba divokých rajčat, listového salátu apod.
Koncept do ČR z Francie přenesla Klára Hrdá, na jejíž první semínkovnu zareagovalo hodně lidí toužících po přírodním zahradničení, dneska po celé zemi najdete rozhodně přes 100 semínkoven. Kromě zřetelně ekologického rozměru to má i rovinu ekonomickou - už nebudete muset každý rok nakupovat hybridy, kterým se ve vaší zahrádce možná ani nebude dařit. I když vy asi budete dobří zahradníci, vám by zakořenila i násada od rýče.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.