Žáci ZŠ Česká Ves, Lipová-lázně, Jeseník a Supíkovice natáčeli s pamětníky

28.05.2023

Demokracie není automatická věc, o její hodnoty se musí pečovat. Ono ani Jesenicko není imunní vůči občasným voláním po minulých pořádcích. Považujeme proto za důležité speciálně mladé generaci připomínat tu dobu nesvobody - nedemokracie. Pro ně totiž nejsou 2. světová válka a komunistická totalita hmatatelnými hrůzami našich novodobých dějin.

Neziskovka Post Bellum na to jde přes autentické rozhovory s pamětníky té doby. Ambice stát se zásadním zdrojem přímých svědectví jde tak daleko, že do zpovídání tehdejších aktérů zapojuje přímo žáky a studenty škol. 'Příběhy našich sousedů' je projekt, díky němuž jsou i v našem regionu sbírány skutečné příběhy z období války nebo totality.

Žáci základních a středních škol (ZŠ Javorník, Vidnava, Jeseník, Česká Věs, Bělá pod Pradědem, Zlaté Hory a Gymnázium Jeseník) už v minulosti do archivu 'Paměť národa' přispěli jedenácti reportážemi se svědky nedávných událostí. A i v letošním roce se do akce zapojili žáci čtyřech škol, kteří si tím opatřili naprosto neotřelou zkušenost s výukou dějepisu.

O deváťácích ZŠ Jeseník už jsme psali, Petra Hořejšová a Vítek Kmoníček se potkali s řádovou sestrou Miriam. Teď se potřebujeme dovědět, jaké pamětníky si našel druhý jesenický tým a o kom natáčeli žáci z Lipové, České Vsi a Supíkovic.

Jestli vás zajímá, jaké sousedy ve svém okolí máte, přijďte se podívat na zachycení dějin Jesenicka v podání mladých lidí. V pondělí 5. června v jesenickém Divadle Petra Bezruče proběhne prezentace další várky 'Příběhů našich sousedů'.

Foto (zdroj): Paměť národa, ZŠ Jeseník

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.