Záchrana kaple v osadě Annín

25.12.2018

Jak velké musí mít srdce lidé, kteří se rozhodnou zachraňovat rozpadající se věci, ať už jde o sakrální stavby, mizející osady, kulturní památky, vodní prameny ... V našem regionu takových lidí a spolků najdete desítky.
Lukáš Abt, Tomáš Hradil, chlapi, co jim tolik záleží na zachování všech pramenů, které zejména okolo lázeňského Jeseníku máme. Zdeňka Morávková, která pro nás objevuje a pak zachraňuje zajímavá místa Rychlebských hor. Parta nadšenců, co v Horním a Dolním Údolí na Zlatohorsku nechce nechat zmizet kostel a kapli ...
Dneska vás chceme upozornit na další uskupení, které od roku 2011 krůček po krůčku maká na obnově kaple svatého Josefa v Anníně u Kobylé nad Vidnávkou. To je to poslední, co zbylo z někdejší osady Annín (Annaberg), které zasadil ránu nejprve poválečný odsun Němců a následná vláda jedné strany, která církevním památkám prostě nepřála. Stav chátrající kaple byl už tak špatný, že se do turistických průvodců dostávala jako zřícenina. To se rozhodla změnit Silva Sedláčková s přáteli. Z nastřádaných finančních darů pomaličku dávají památku do pořádku, a i když mají k cíli ještě kus cesty, to hlavní, dostat budovu pod střechu, se jim povedlo.
Rozplýváme se nad motivací lidí, kteří si vyhlédnou natolik zruinovaný objekt a vezmou si do hlavy cíl - zachránit ho. Jestli to s vámi hnulo, můžete zachráncům přispět finančně (BÚ: 2000192742/2010) nebo můžete nabídnout třeba materiální či fyzickou pomoc (kontakt: kaple-annin@seznam.cz). 

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.