Za informacemi do jesenického muzea

24.11.2018

Ačkoli se říká, že není špatného počasí, je jen špatné oblečení (to vám jistě potvrdí i Afričan na Sahaře), tak Jesenicko je v jakémsi meziobdobí, kdy už je venku zima, ale čeká se na sníh. Nebudeme vás tedy hnát do hor a k venkovním turistickým cílům, my vás pošleme do muzea.
Tak třeba jesenické Vlastivědné muzeum (Vodní tvrz) je aktuálně schopno právě probíhajícími výstavami ukojit "kulturní hlad" celé rodiny. Od dětí (např. Vánoce našich babiček), přes dospěláky (např. Válka, která zrodila Československo), až po babičky s dědečky (např. Století 1918-2018 v Olomouckém kraji). Prakticky pro všechny generace může být zajímavá některá ze stálých expozic muzea - obligátní Fauna a flóra Jesenicka, velmi naučná Čarodějnické procesy na Jesenicku či moderně pojatá multimediální Spirála času Země, která za doprovodu hlasu Arnošta Goldflama provází návštěvníky geomorfologickým vývojem Jesenicka. Stála asi 7 milionů a líbí se.
Muzeum je zajímavé i svojí budovou ze 13. století, kterou kdysi obklopoval trojnásobný vodní příkop. Patří k nejstarším budovám ve městě vůbec. Svého času zde žil slavný skladatel Karel Ditters. Ten, co položil základy tradici hudby na Jesenicku, ve které dnes pokračuje např. Základní umělecká škola a jíž dokládá velký hudební sluch zdejších lidí.
Váženou instituci Vlastivědné muzeum Jesenicka řídí Pavel Rušar a vše nasvědčuje tomu, že management to dělá dobře, repertoár výstav tomu napovídá.
Tak co, nezajdete to do Vodní tvrze omrknout? 

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.