Wow, Jeseník má nový startup, Matěj Svoboda uspěl se svým SmartHomeBoxem v soutěži Podnikavá hlava

25.05.2023

Velkou radost nám včera udělal Matěj Svoboda, s jistou dávkou drzosti náš svěřenec, který obsadil ve finále soutěže Podnikavá hlava třetí příčku. Souboj podnikatelských nápadů Olomouckého kraje každoročně pořádá Vědeckotechnický park Univerzity Palackého. V Inovačním centru Olomouckého kraje (ICOK) se snažíme hledat nadějné podnikatelské nápady - Matěj je náš "úlovek" z Jeseníku.

Absolvent jesenické stavební průmyslovky v sobě podnikatelské ambice pěstoval už v dětství, kdy pařil Counter Strike ne pro hraní samotné, ale pro chuť se zlepšovat. Když ve 14 letech ovládl Photoshop a vyrobil kamarádovi prvek do počítačové hry, inkasoval první odměnu dvě stovky. Grafika ho chytla. Ještě jako teenager tvořil plakáty k hudebním akcím pro své kamarády dýdžeje.

Na střední škole ho bavily hlavně stavební konstrukce, což podporoval i Matějův táta, tehdy zaměstnaný jako koordinátor staveb (VIC). Odborně šel nahoru, leč trochu překvapivě na technickou vysokou školu nepokračoval. Ba co víc, na nějaké dva roky zmizel do Prahy makat na lešení, protože sám přiznává "V té době mě zajímaly hlavně peníze." :-) Možná to ve skutečnosti bylo užitečné zvolnění a promyšlení budoucích kroků. Protože od té doby už jede křivka jenom nahoru. "Po střední na eMku mě do vysoké školy tlačil i děda, ale já v tu dobu ještě nevěděl, co mě baví a naplňuje a přišlo mi velké riziko investovat do školy čas a peníze bez jasné vize, zkrátka jsem se hledal.", nastínil tehdejší dobu.

Matěj odjel do Velké Británie s původním záměrem trochu pobrigádničit a ovládnout jazyk. "Obcházel jsem různé prodejny, obchody i sklady a hledal práci. Bohužel, začátkem roku 2020 začal covid a bylo hodně těžké něco najít.", zavzpomínal Matěj. Štěstí přeje připraveným, takže jakmile si rozpomněl na svoji původní profesi, dostal se do firmy vyrábějící montované domy. Dílem stavěl na teoretických znalostech ze školy, dílem se měnil v samouka učícího se 3D modelování, architekturu, vizualizaci, internet věcí, umělou inteligenci… až ho nabyté znalosti a zkušenosti přivedly zpět do Jeseníku.

Tady rozjel svůj (prozatím) životní projekt - vývoj SmartHomeBoxu - řešení, které z vaší analogové domácnosti udělá domácnost chytrou, v níž si sledujete a regulujete spotřebu energie, ovládáte světla, kamerový systém, chytrá zařízení (IoT) včetně Amazon Alexa či Google Home. V rukou drží zajímavou byznysovou příležitost, protože kromě vlastního softwaru má pod palcem i fyzickou výrobu hardwaru. Potenciál rozpoznali i porotci Podnikavé hlavy a vyhlásili Matějův startup třetím nejnadějnějším nápadem Olomouckého kraje pro rok 2023. Bezprostředně po vyhlášení výsledků vyhrkl: "Úžasná zkušenost a inspirace!".

Šikovného Jeseníčáka po odeznění radosti čeká spoustu práce. Už teď ale ví, že mu krajské inovační centrum bude všemožně pomáhat, aby při cestě na skutečný trh zajel do co nejmenšího počtu slepých uliček.

Foto (zdroj): Anna Zbořiláková, Inovační centrum Olomouckého kraje

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.