Vzorové propojení základních škol s jesenickou průmyslovkou

14.01.2024

Podle dat Agentury pro sociální začleňování a výzkumníků z PAQ Research jesenické střední školství vybočuje při srovnání s českým průměrem ve dvou ne nepodstatných parametrech. Rovných 6 % deváťáků u nás nastupuje na učební obory neukončené ani vyučením (v ČR je to pouhých 0,8 %). A skoro 12 % našich středoškoláků mění během studia školu, obor, nebo studium úplně opouští (v ČR 7 %). Profesionálové ve školství určitě dokáží vymyslet funkční opatření, jak s tím něco udělat.

Do téhle kategorie řadíme i proaktivitu Střední průmyslové školy Jeseník směrem k základním školám. eMko rozbíhám dlouhodobý záměr a pro děcka ze základek z Jesenicka otevírá osm zájmových kroužků. No, zájmových, to jsou spíš kroužky oborové ;-)

Každé liché úterý se středoškolské učebny otevírají žákům, kteří si mohou vybrat ze specializovaných kroužků. Dronování – létání s dronem a simulátorem dronu. 3D modeling a tisk – modelování a obsluha tiskárny. Šikovný zámečník – stříhání, ohýbání, pájení a výroba nářadí. Auta a roboti – závodní autodráhy, RC modely a roboti. Mladý stavitel – stavebnice a stavební techniky. Robokód a 3D – tvorba 3D grafiky, šifrování a robotické stavebnice. Kreslení v Autocad – tvorba výkresové dokumentace v programu. Elektrohrátky – voltíky a stavebnice, zapojování elektrických obvodů.

Není překvapivé, že se průmyslovka snaží potenciálním studentům svoji školu "prodat". Ten přesah do polytechniky, technologií a řemesel by měl oslovit hlavně děti mající k těmhle činnostem sklony. To by pak mohlo zlepšovat čísla z úvodu článku, když více deváťáků zamíří na obory, s nimiž se ještě před podáním přihlášky seznámí.

Kdo máte děti na druhém stupni ZŠ, naplánujte si s nimi návštěvu eMka 20. ledna, od 9 do 14 hod. tam mají den otevřených dveří.

Kamil Kavka
Foto (zdroj): SPŠ Jeseník

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode Cookies