Vystopujete v Jeseníkách vlka nebo rysa?

04.10.2020

Smekáme před dobrovolníky všeho druhu, ať jde o sbory dobrovolných hasičů, dobrovolné ochránce přírody, dobrovolné dárce krve anebo dobrovolné pomocníky v sociálním sektoru. Tihle všichni dělají svět lepším.
Je tady jistá příležitost, stát se dobrovolným stopařem šelem v Jeseníkách, protože i sem dosahují aktivity Hnutí DUHA. Hádáme, že všechny z vás zajímá, jak to bylo s tím vlkem u Bílé Vody, jestli to byl ojedinělý zbloudilec nebo se nám tu jich potuluje víc. Vsadíme se, že i když živého rysa ostrovida v divoké přírodě většina z nás nikdy neuvidí, potěšilo by vědět, zda a kolik jich v Jeseníkách a Rychlebských horách žije. Poslední důkaz máme z roku 2016.
O tohle všechno se už 21 let starají Vlčí a Rysí hlídky, které provádějí nejrozsáhlejší monitoring pohybu zmíněných šelem v našich horách. Tedy oni hledají i medvědy, ovšem ti do Jeseníků (prozatím) nezavítali. Doufáme, vždyť je houbařská sezóna :-o
Na konci listopadu (27.-29.11.), umožní-li epidemie, proběhne na Rejvízu seminář právě pro nové zájemce o tuhle bohulibou, avšak časově náročnou činnost. Tohle stopování mívá dosti nejistý výsledek. I s fotopastmi. Oproti němu nám i rybaření přijde jako super akční sport ;-) Ale pravda, hlídky pátrající v jesenických horách po šelmách nebaží jen po tom vidět živého vlka, rysa, oni pozorují les jako celek a radují se třeba i jen z trusu takové šelmy. A přesně proto si i těchto dobrovolníků vážíme. Co pro společnost dělají, o jakou věc se ve svém volném čase, bez nároku na jakoukoli odměnu, snaží.
Koho by to tedy zajímalo více, přihlášku na seminář najdete tady.

Foto (zdroj): Facebook Ochrana velkých šelem

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.