Vrátí se do módy slavné zvolání 'Na Schroth'?

30.07.2023

Konečně se v lipovských lázních pracuje se slovem, které češtině dal jejich zakladatel Johann Schroth. V naší zemi vznikla slova jako robot, pistole, dolar a ano, v Lipové vzniklo rčení 'Na Schroth' (čti 'Na šrot').

Kdoví, jestli to tehdy v lázních nebylo používáno jako ekvivalent 'Na zdraví.', vždyť tady se bavíme o funkční léčebné metodě. Kdo chtěl zhubnout, stal se Schrothovým pacientem. Jím naordinovaná léčebná kúra nesla ovoce a aby ne. Ráno sklenka režné pálenky, přes den dlouhé zábaly a dieta v podobě libového masa a zeleniny a na večeři lahev vína. To se hublo a bylo vesele jedna báseň.

Škoda, že dneska hlášku 'být na šrot' slyšíte zejména ve stavech, které už moc neléčí. Rehabilitovat hold, jaký se úspěšnému zakladateli vzdával v dobách jeho největší slávy, se teď pokouší současný provozovatel, byť to nemůže souviset s obnovou kdysi slavné metody ;-) Lázně v rámci svého merche uvedly na trh klobouček s nápisem 'Na Schroth', aby aspoň symbolicky připomněly, co českému jazyku daly.

Foto (zdroj): Schrothovy léčebné lázně

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.