Voda udělá Jesenicko bohatým

10.01.2019

Kdo z vás viděl mapu sucha ČR za poslední roky, musel si všimnout, že přes dvě opravdu horká léta na Jesenicku, se nás problémy s vodou týkaly výrazně méně než většiny republiky. Ne snad, že nemáme řešit vrty, záchyt dešťové vody, regulaci vodních toků, budování poldrů ... Voda se každopádně stává pro náš region konkurenční výhodou.
Ví to i Jeseník, který se dost intenzívně pustil do péče o prameny a pramínky ve městě a jeho okolí. Byla zřízena Rada pramenů, v níž jsou zástupci subjektů, které se vodou a prameny zabývají, tj. kromě lidí z městského úřadu také státní a církevní lesní správa, vlastivědné muzeum i okresní archiv, Vodovody a kanalizace Jeseník, Priessnitzovy léčebné lázně a Společnost V.Priessnitze.
Největší kapacita přes jesenické prameny Lukáš Abt zmonitoroval stav všech pramenů, aby město vědělo, do opravy kterých se má pustit nejdříve. Loni se úprav dočkaly Mločí pramen a Knoppův pramen, další jsou v hledáčku. Také Lesy ČR a Priessnitzovy lázně v posledních letech investovali hodně peněz a energie do renovace mnoha pramenů. Radost je při procházkách objevovat.
Za zmínku stojí i snaha zrestartovat úspěšný projekt Hnutí Brontosaurus, který hledal dobrovolné správce pramenů. Město chce najít další lidi, kteří investují svůj volný čas do péče o tohle významné bohatství.
Vincenz Priessnitz by měl radost, jak se staráme o jeho hlavní léčivou ingredienci. Starejme se ještě více, za pár let bude voda silným magnetem Jesenicka.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.