Voda na Jesenicku zlevní

21.04.2020

Nebývá úplně zvykem, že základní komodity a životní náklady zlevňují. Máme dobrou zprávu pro všechny ty, kteří pijí vodu, dbají na svoji osobní hygienu, rádi perou, myjí nádobí a uklízí. VaK - Vodovody a kanalizace Jesenicka totiž snižují cenu pitné vody a služeb spojených s jejím dodáváním a čištěním. Díky změně sazby DPH vody z 15 na 10 %, dochází ke snížení ceny právě o oněch pět procent. Pro domácnosti, pro které platí výše uvedený výčet "vodních radovánek", to za osm zbývajících měsíců roku 2020 může znamenat úsporu rozhodně několika set korun.
Ať jsme přesní, cena kubíku pitné vody bude od 1. května 33,92 Kč vč. DPH (nyní 35,47 Kč), cena stočného 41,47 Kč (nyní 43,36 Kč). Víme, pro rodinné finance je tohle změna spíše nevýznamná, ale shodneme se snad, že se to hodí. Týká se to všech zákazníků společnosti VaK, tj. Jeseník, Lipová-lázně, Česká Ves, Písečná, Bělá pod Pradědem a Hradec-Nová Ves.
Doufáme, že úprava ceny vody směrem dolů nepřinese růst spotřeby této nejcennější tekutiny světa. Víme přeci, že náš region docela stojí na vodě a nemyslíme to obrazně. Anebo ať roste spotřeba, když půjde o pití vody na úkor sladkých limonád ;-)
Uvidíme, jak se změna (snížení DPH) promítne do ceny (pro Čechy taky téměř životní) komodity zvané pivo. To čepované jde od 1.5. z 15 na 10% DPH. Budou hospodští následovat vodaře? Nebo, a my jim to v pro ně nelehké době odpustíme, ceny piva zůstanou stejné?

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.