Vlastivědné muzeum spěchá s digitalizací historie Jesenicka

27.03.2021

Vidíte, jak moc naruby převrátil fungování mnoha věcí přes rok trvající boj s covidem, celá společnost na to musela reagovat. Změnil se život také pro muzea, mnoho z nich přeplo do online režimu.

Přeplo i Vlastivědné muzeum Jesenicka, které se ihned začalo starat o potenciální návštěvníky na internetu (seriál Muzeum jde k vám) a ačkoli je převod historických materiálů do digitálních formátů motivován hlavně potřebou dochovat je příštím generacím, netají se ředitel muzea Pavel Rušar tím, že pandemická opatření proces urychlují.

Muzeum pro tyhle účely má skvělý skener a na sklonku roku 2020 navíc přistoupilo do platformy eSbírky, jež ve virtuálním prostoru provozuje Národní muzeum v Praze. Tedy platí, že jesenické muzeum na skenování 2D sbírkových předmětů v minulém roce hodně zapracovalo, meziročně výkon vzrostl o 600 %(!). Díky tomu mohou mít ve Vodní tvrzi smělý cíl - do pěti let tímto způsobem zpracovat kompletní sbírku Jesenicka, a to včetně nafocení 3D předmětů.

Při pohledu na míru zapojení v projektu eSbírky v rámci celé ČR potěší, že Vlastivědné muzeum Jesenicka patří rozhodně k té výkonnější části sektoru.

Co vy ostatní - firmy, obce, jak jste na tom s digitalizací? ;-)

Foto (zdroj): Vlastivědné muzeum Jesenicka
(barevné fotografie upravené v programu MyHeritage)

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.