Víkendová výzva: Obří skály

11.05.2019

Nejsme Dolomity, nejsme Adršpach, ale příroda si i na Jesenicku s kameny a skalami docela vyhrála. Říkají hlavně lezci a kameníci ;-) No a jak se se startující letní turistickou sezónou snažíme upřít pozornost i na méně frekventovaná místa, třeba dnes vás poženeme pod Šerák.
Obří skály tedy nejsou úplnou Popelkou, ale vsadíme se, že kupa z vás u nich selfíčko ještě nemá.
Když budete ke skalám stoupat z Lipové nebo Ramzové anebo k nim budete klesat ze Šeráku, můžete rozvinout legendu o obru Amíkovi, který má tenhle skalní útvar na svědomí. Že prý se špičkoval s jiným obrem, kdo dohodí dál. No Amík (asi to nebyl Arnold Schwarzenegger) prohrál a vzteky skálu rozpůlil. Od té doby to v turistický průvodcích vypadá lépe - Jeseníky nemají jednu obří skálu, ale rovnou Obří skály.
Jde o dominantu, jejímuž "objevení" pomohla v sedmdesátých letech minulého století vichřice, která polámala stromy skálu zakrývající. Příroda nám šla na ruku, když návštěvníkům Jeseníků odhalila tento až 16 metrů vysoký skalní masiv. Z místa se vám naskytnou nádherné výhledy do údolí Jeseníku, uvidíte Rychlebské hory a roviny v Polsku ...
Po skalách fakt opatrně, občas se tam stávají úrazy, už prý i nějaký telefon se selfie tyčí letěl dolů. Zvláště opatrně ti, co ke skalám zvolí příchod od Šeráku, kdy vám nevěříme to, že si na Chatě Jiřího nedáte Keprníka od Holby.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.