Víkendová výzva: Obří skály

11.05.2019

Nejsme Dolomity, nejsme Adršpach, ale příroda si i na Jesenicku s kameny a skalami docela vyhrála. Říkají hlavně lezci a kameníci ;-) No a jak se se startující letní turistickou sezónou snažíme upřít pozornost i na méně frekventovaná místa, třeba dnes vás poženeme pod Šerák.
Obří skály tedy nejsou úplnou Popelkou, ale vsadíme se, že kupa z vás u nich selfíčko ještě nemá.
Když budete ke skalám stoupat z Lipové nebo Ramzové anebo k nim budete klesat ze Šeráku, můžete rozvinout legendu o obru Amíkovi, který má tenhle skalní útvar na svědomí. Že prý se špičkoval s jiným obrem, kdo dohodí dál. No Amík (asi to nebyl Arnold Schwarzenegger) prohrál a vzteky skálu rozpůlil. Od té doby to v turistický průvodcích vypadá lépe - Jeseníky nemají jednu obří skálu, ale rovnou Obří skály.
Jde o dominantu, jejímuž "objevení" pomohla v sedmdesátých letech minulého století vichřice, která polámala stromy skálu zakrývající. Příroda nám šla na ruku, když návštěvníkům Jeseníků odhalila tento až 16 metrů vysoký skalní masiv. Z místa se vám naskytnou nádherné výhledy do údolí Jeseníku, uvidíte Rychlebské hory a roviny v Polsku ...
Po skalách fakt opatrně, občas se tam stávají úrazy, už prý i nějaký telefon se selfie tyčí letěl dolů. Zvláště opatrně ti, co ke skalám zvolí příchod od Šeráku, kdy vám nevěříme to, že si na Chatě Jiřího nedáte Keprníka od Holby.