Věžní hodiny v Širokém Brodě začaly po 77 letech ukazovat čas

04.06.2022

Stejně se skoro vždycky ukáže, že dobré věci nejsou o penězích, ale o lidech. Čerstvě se o tom přesvědčili v Širokém Brodě, kde si Lubomír Merta vzal do hlavy, že rozchodí hodiny na kostele Povýšení svatého Kříže v Širokém Brodě. Pokud víte, že ty hodiny nejdou od konce II. světové války, tak musíte být trochu blázen, když si dáte tenhle cíl ;-)

Hodiny vyrobené v Bruntále firmou Schneider získal kostel v roce 1885. Podle dochovaných svědectví se ručičky pohybovaly naposledy v roce 1945. Až přišel před dvěma lety ondřejovický pan Merta. Pozval hodinářského mistra Tomáše Fáberu z Opočna, aby společně okoukli stav věci. Byl tristní - zadřená ložiska, rezavé páky, ukradená kladka, děravé ručičky... Místní dobrovolní hasiči pomohli dostat hodinový stroj dolů na zem, aby si je opravář odvezl do dílny. Dva roky se jim věnoval. Do posledního šroubku rozebral složitý mechanismus včetně renovace dvoumetrového ciferníku.

Před pár dny se hodiny vrátily na svoje místo. Po náročné instalaci a vyladění stroje se Širokým Brodem opět rozezněl hlas zvonu odbíjející vždy celou hodinu. Ne, že by místní až doteď všude chodili pozdě, tenhle počin má především velkou symboliku a regionu podává další důkaz o tom, že o historické odkazy předků máme pečovat.

Námět a foto (zdroj): Pavel Macháček

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.