Vesnice i města Jesenicka dostanou pomoc z Kraje

09.12.2019

Prosinec je vždycky trochu hektický, bilancuje se končící rok, vymýšlí se cíle na rok následující, nejinak tomu je také v sídle Krajského úřadu v Olomouci, kde se mj. plánují finance na rok 2020. Bedlivě to sledují i města a obce Jesenicka, protože v krajském rozpočtu má mnoho položek vliv na to, co se tady bude dít.
Měli by zpozornět ty starostky a starostové, kteří se chtějí ucházet o peníze z kapitoly na rozvoj venkova, kam vedení kraje nasměruje asi 60 milionů korun. Ten program běží úspěšně i letos a je v něm celkem pět dotačních titulů. Pochopitelně lze opravovat silnice a chodníky, což je více méně rutina nebo jde vybudovat nějaká protipovodňová opatření, pokud je daná obec u řeky či potoka. Dále je možné za ty peníze zrekonstruovat kulturní dům, neboť ještě stále ne každá obec má svůj kulturní stánek v top stavu. Určitá část peněz půjde do podpory malých venkovských kamenných prodejen bojujících proti přesile městských supermarketů. Tohle je téma hlavně pro nejmenší obce. Pátá poslední varianta, nač půjde čerpat krajské peníze, je spojena se změnami územních plánů. To je věc, s níž se mnoho rozvíjejících se obcí potýká, ale z důvodů veliké nákladnosti takového procesu se jim do toho moc nechce a byly by škoda nezakreslovat aktualizace územního plánování jen proto, že je to časově a finančně náročné. Fajn, že kraj nabízí nějakou pomoc.
Podle našich informací bude možné podávat žádosti už ve druhé polovině ledna, to je nejvyšší čas začít se chystat, co říkáte, obecní úřady? ;-)

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.