Velikán z Bílé Vody

06.12.2018

O velikých hudebních dějinách, které šly přes náš region, jsme již několikrát psali. Že náš výčet důkazů není celý, je vám asi taky jasné. Abychom vám podali další svědectví o tom, že my opravdu máme být nač pyšní, přiblížíme vám osobnost, která strávila skoro 20 let v Bílé Vodě.
Kromě jiného hlavně hudební skladatel P. Antonín Brossmann (1731 - 1798) se postaral o zviditelnění naší nejsevernější obce, navíc ze tří stran obklopenou polskou hranicí, jako málo kdo. Ač nebyl zdejším rodákem, život v Bílé Vodě, kam poprvé zavítal kvůli studiu filozofie, mu byl předurčen. Působil zde nejprve jako učitel hudby, později profesor filozofie, ale nakonec jako farář a rektor. Díky vřelému přátelství s Karlem Dittersem z Dittersdorfu, který ve stejné době působil na javornickém zámku, společnými silami udělali z našeho regionu svého času hudební I. ligu.
P.A. Brossman byl až mnohem později historiky označen za velmi uznávanou skladatelskou osobnost 18. století a platí za významného představitele řádové piaristické hudby. Tak bychom na jeho kvality neměli zapomínat.
A vůbec, do Bíle Vody teď vede zbrusu nová asfaltka, tak se do ryzích Sudet stojících na úpatí Rychlebských hor zajeďte podívat.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.