Vědkyně Jana Hroudová z Javorníku

12.02.2019

Nedávno jsme vám představili nadějného vědce z Jeseníku Martina Liptaye, dnes můžeme s radostí přihodit další místní jméno obohacující českou vědeckou scénu, mladou vědkyni pocházející z Javorníku, Janu Hroudovou. Že studovala na Gymnáziu Jeseník asi nepřekvapí ;-)
Když nahlédnete to jejího profesního CV, už po pár řádcích je vám jasné, že tohle není žádná průměrná klinická farmaceutka. Už během studií se podílela na řešení spousty grantů a byla velmi aktivní. To jí mimo jiné vyneslo četná ocenění - např. hodně prestižní Cenu Josefa Hlávky nebo cenu Nadačního fondu Scientia a mnoho jiných. Mgr. a PharmDr. Jana Hroudová se stručně řečeno zabývá zkoumáním vlivu antidepresiv na energetický metabolismus a dále je velmi ponořena do výzkumu Alzheimerovy choroby, která je fakt strašákem společnosti. Janin recept na obranu před touhle (zatím) neléčitelnou nemocí je jasný - zdravý životní styl, dostatek fyzické i psychické aktivity a neustále zaměstnávání mozku. Hlídejte si to.
Pokud vás zajímá, jak se obyčejná holka z Javorníku dostane takhle vysoko, pak v tom nehledejte nic šokujícího. Během školy ji bavily standardní věci - hrála na kytaru a klavír, hrála basketbal ... a pak se do vysokoškolských studií pořádně kousla. Dokonce kvůli nim i 2x vycestovala na několikaměsíční stáže do Německa a Austrálie. Dneska se lékařka farmacie podílí na výzkumu, učí vysokoškolské studenty na lékařské fakultě Univerzity Karlovy, chodí za pacienty ve Všeobecné fakultní nemocnici a dosti publikuje.
My v Janě Hroudové spatřujeme naději, která může přispět k nalezení příčin Alzheimera či k pochopení depresí. Vážně je v tom dobrá.

Foto (zdroj): Michaela Feuereislová

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.