Vědci zjistili, že Rychlebské hory vytvarovala série zemětřesení

08.09.2022

Přepište dějiny! Jestli jste si doposud mysleli, že Jesenicko nebylo seismicky aktivní, tak vás z omylu musí vyvést nejnovější zjištění vědců. Ti z Ústavu struktury a mechaniky hornin Akademie věd, vedení RNDr. Petrou Štěpančíkovou, Ph.D. to u nás zkoumali od roku 2008 a nyní přišli s výsledky. Napsal o tom i prestižní časopis Earth and Planetary Science Letters.

Bílá Voda a její okolí se stali svědky několikaletého opravdu hloubkového bádání vědců, kteří si pomocí těžké techniky udělali 18 průzkumných rýh o délce až 50 metrů a průměrné hloubce dva metry. Po odkrytí a studiu horninových profilů pomohlo potvrdit, že před 12 až 28 tisíci let byl reliéf Rychlebských hor dramaticky ovlivněn sérií zemětřesení až o síle 7 stupňů Richterovy stupnice. Na vině je pohyb ledovce. Ten zatížil a deformoval zemskou kůru v místě, od jehož okraje je to k Bílé Vodě jen 150 kilometrů. "Ukázalo se, že posuny byly velké a velmi rychlé. Využitím různých metod včetně podrobného a rozsáhlého datování a modelování pohybů různých typů zlomů jsme došli k závěru, že na zlomu docházelo k pohybům v důsledku několika velkých zemětřesení, z nichž alespoň čtyři bylo možné identifikovat v průzkumných rýhách," popsala vědkyně.

Šéfka vědců pochválila místní dobrovolné hasiče, kteří pomáhali odčerpávat vodu z rýh, ocenila i zvídavost místních obyvatel. Ti jí tu a tam nabízeli i vlastní postřehy. Bodří Bílovodští ;-)

A rázem tady je prostor pro nové legendy o Venušáncích a další vysvětlení mystičnosti Rychlebských hor.

Foto (zdroj): Ústav struktury a mechaniky hornin AV ČR

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.