Včelaři z Jesenicka pomáhají ČR být světovou velmocí

13.03.2020

Je to teď takové blbé období, které ale brzo přejde, a tak je možná ještě o trochu důležitější nechat se vystavit pozitivním zprávám.
Dneska si zatleskáme jako region přispívající k tomu, že v počtu včelstev jsme asi čtvrtí na světě. Navzdory tomu, že chovatelé řeší problémy s úhyny včel, v Česku to zdá se na velké trable alespoň pro tuhle chvíli nevypadá. Na doplňování počtu úlů se podílí na 62 tisíc včelařů starajících se o přibližně 700 tisíc včelstev.
Pokud patříte k těm, co už přínos medu pro lidský organismus pochopili, pak asi budete většinu včelařů operujících na Jesenicku znát. Těm, co med dosud objevují, přinášíme seznam prodejních míst, aspoň tedy podle mapy Českého svazu včelařů. Tak v jesenických lázních dostanete med u Miroslava Čeladníka, pod lázněmi u Kalvodovy ulice u Daniela Slívy, na Lipovské u Martina Pánka, v Domašově u Jiřího Ježe, ve Vápenné u Petra Osiny, v Žulové u Miloslava Jehličky, ve Skorošicích u Zdeňka Zmeškala, ve Vlčicích Lukáš Staník, v Černé Vodě u Romana Vičara, v Širokém Brodě u Oldřicha Tomáška, v Supíkovicích Pavel Šafář a ve Zlatých Horách u Bedřicha Půži. Dost možná je v okrese Jeseník včelařů víc. Všichni zaslouží uznání, že se chovem tohoto totálně užitečného hmyzu zabývají, hlavní přínos včel totiž není med, ale opylování.
Ještě musíme připomenout, že v Horních Heřmanicích lze na Střední škole gastronomie a farmářství nastoupit do učebního oboru včelař, to je též docela sympatický unikát. Jo a ve Středisku volného času DUHA je včelařský krouže. Tedy u budoucnost se není potřeba bát.
Že prý na jaře se včelího bodnutí nemusí bát ani alergici, protože po zimě v sobě včela nemá jed vytvořený. Jo a ještě jednou moudro, údajně z úst Alberta Einsteina - bez včel bychom do čtyř let přestali existovat.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode Cookies