Vak Jesenicka letos proinvestuje 67 milionů korun

15.02.2023

Developer to má snadné, když mu dáte 67 milionů korun, postaví budovu a všem je jasné, v čem ty peníze jsou. Co ale takový vodohospodář, jehož investiční záměr je zakopaný v zemi v podobě nudných potrubí.

Pravda, loňská mega investice Vak Jesenicka do úpravny vody v Adolfovicích vidět je, ale letos "vodaři" půjdou po hromadě právě těch neviditelných, ale přesto důležitých projektů, jež sežerou miliony.

Tak třeba 500 metrů obnovy kanalizace na Lipovské ulici - šup - 15 milionů Kč. Výměna 455 metrů 125 let starého vodovodu nahoře v lázních - šup - 4 miliony. Do toho desítky dalších, rozsahem různých obnov, výměn a havárií...

A pak je to tu hlavní. VAK Jesenicka bude následující 3 roky stavět a k adolfovické úpravně vody připojovat zcela nový vodní zdroj přivádějící surovou vodu Keprnického potoka. Tříletá investice si vyžádá asi 127 milionů a rozhodně se bude bojovat o dotace. Vlastně už se bojuje (na Státním fondu životního prostředí). Je to totiž jedno z opatření v rámci Projektu SUCHO 2015. Během letoška by mělo být utraceno 30 milionů.

Ještě neviditelnější jsou pro Vak Jesenicka investice do plánů. A na přípravách čeho vlastně pracují? Na blížící se potřebě technologicky modernizovat čistírnu odpadních vod v České Vsi, anebo na ambici vybudovat ve svém sídle na Tyršově ulici moderní zákaznické centrum.

Uznejte sami, postavit barák by šlo vidět, ovšem investovat do místního vodohospodářství je strategické ;-)

Foto (zdroj): Unsplash

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.