VAK Jesenicka chce další vodní zdroj

30.04.2021

Za nás je voda rozdílovou věcí, která okres Jeseník může vyšvihnout na špici České republiky, kam budou lidé migrovat z velkých měst, když ta jim přestanou vyhovovat. Vděčíme za to i společnosti VAK Jesenicka, která zodpovídá za značnou část vodního hospodaření regionu.

Například proto, že množství přitékající surové vody dneska umí dost nevhodně kolísat, že majitelům s vlastními studnami vcelku akutně hrozí jejich vysychání, takže se možná budou chtít připojovat na veřejný vodovod, a že doufáme v budoucí růst počtu obyvatel, tudíž spotřeby vody ;-)

Už jsme na positivJE psali o novém vodním zdroji, který se VAKu rýsuje v Horní Lipové. Jeho zprovoznění začíná být reálné a už je tu další záměr. Tentokrát je v hledáčku Keprnický potok, který by se mohl stát alternativním zásobníkem surové vody pro tu část Jesenicka, jíž zdejší vodohospodáři obsluhují. Momentálně připravují podklady pro projektovou dokumentaci, následná investice na faktické napojení by mohla klidně činit i 100 milionů korun. To bude potřeba krýt nějakou dotací z Evropy či od ministra životního prostředí. I bez toho VAK Jesenicka jen v letošním roce investuje do zkvalitnění svých služeb přes 72 milionů Kč.

No a kromě toho i letos pokračují měření vedoucí k realizaci opatření pro zadržování vody v přírodě v lokalitě Jeseník - Lázně (Studniční vrch). To posílí tenhle vodní zdroj, vše výše zmíněné posiluje stabilitu regionu.

Foto (zdroj): Unsplash

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.