V nizozemském Haagu sedí spojka Jesenicka s Beneluxem Dagmara Abtová

22.04.2022

V těchto dnech asi všichni tušíme, kdo by se měl dostat před Mezinárodní soudní dvůr v nizozemském Haagu. Tohle město je ale sídlem taky pobočky českého CzechTradu v Nizozemsku, a tedy i současným domovem bývalé Jeseničačky Dagmary Abtové, která v proexportní agentuře pracuje. Super zpráva, další z řady úspěšných žen s vlivem, co mají vazbu na Jesenicko.

Narodila se sice ve slovenském Kežmarku, ale v jejích desíti letech se s matkou a bratrem přistěhovali do Jeseníku, kde začala chodit na zdejší ZŠ. Z té doby vzpomíná na bývalého ředitele školy Romana Mroska, který ji velmi podporoval v němčině. Třeba tak, že jí vozil po jazykových olympiádách a možná bezděčně se tak trochu postaral o její profesní současnost. To na jeho doporučení nastoupila ve Šternberku na gymnázium s rakouskou sekcí, kde si upevnila svůj vztah ke germánským jazykům. "Z té doby si ale pamatuji, že ve Šternberku mě úplně dostala absence kroužků, na které jsem byla z dob navštěvování základky v Jeseníku zvyklá.", na oko se rozohnila Dáša. V Jeseníku jako dítě chodila na tenis, na břišní tance a flamenco, na výtvarku k paní Krhánkové...

Podobně prozíravá byla i při volbě vysoké školy, kdy z taktických důvodů sáhla po studiu nizozemského jazyka a literatury na Masarykově univerzitě v Brně. Své budoucí plány začala stavět na tom, že bude perfektně ovládat tenhle malý jazyk. Při studiu vyjela párkrát do zahraničí a dost cílevědomě šla naproti tomu, co se následně stalo - svým vzděláním se mohla živit a hlavně se kvůli tomu mohla přestěhovat do Nizozemska. Zvláště když při jednom ze studijních pobytů potkala svého partnera Gerta.

Asi dva roky pracovala pro nizozemskou pobočku Aldi ve městě Groningen. Ona ale ze všeho nejvíce chtěla jakkoli propojovat podnikatelsky velmi dobře vybavené Nizozemce se šikovnými Čechy a Slováky, což hned zkraje činila coby překladatelka a učitelka nizozemštiny. Později se v Rotterdamu ozvala pobočce CzechTradu, jestli někoho nehledají a hledali.

Dagmara v agentuře pracuje od léta 2017, od letoška po přesunu kanceláře z Rotterdamu na českou ambasádu do Haagu na pozici projektové manažerky. V diplomatických kruzích si ji představujte jako člověka pomáhajícího českým firmám s expanzí do zemí Beneluxu. Češi mají vynikající jméno ve strojírenství a z pohledu Nizozemců možná trochu překvapivě i v potravinářství, no Dáša se s kolegou Adamem snaží řadu úspěšných oborů rozšiřovat. Teď by ráda pomohla dodavatelům surovin a technologií v pivovarnictví. Napadá vás někdo? ;-)

Pro nás je důležité, že Dagmara je připravená se zapojit do určitých "projesenických aktivit". "Ty by mohly spočívat například v prošlapávání cestičky firmám z Jesenicka, pokud mají alespoň malé exportní choutky směrem do Nizozemska, Belgie nebo Lucemburska. Mohu jim pomoci s hledáním těch správných kontaktů, monitoringem potenciálních odběratelů, ale klidně i se založením pobočky.", naznačila konkrétní nabídku Dáša.

Bylo nám potěšením usměvavou holku z Jesu poznat, podobně jako u jiných si budeme přát, abychom společně něco vymysleli. Její zkušenosti by Jeseníku mohly pomoci.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode Cookies