V nepřístupných partiích Jeseníků proběhne botanický průzkum

14.07.2022

Proto je Praděd národní přírodní rezervací, protože jde o jednu z botanicky nejcennějších lokalit celé České republiky. Do skalních míst Velké kotliny se přírodovědci dostávají tak sporadicky, že ani nemáme dokonale zmapovány některé vzácné rostliny, jejichž výskyt je zde velmi pravděpodobný.

Z těchto důvodů zde ode dneška do neděle probíhá důležitý botanický průzkum, kdy se odborníci vypraví za použití horolezecké techniky do nepřístupných skal ve Velké kotlině. Zkoumány postupně budou dlouho nenavštívené partie, jako například Vitáskovy rokle, Podpěrova skála, Suzova stěna, Poubovy skály, Dostálův žleb, Roemerovy výhozy. Vůbec se nedivíme, že ty názvy slyšíte prvně, sem se jako turisté nemáte šanci dostat a je to dobře.

Podle přírodovědců lze předpokládat velmi cenná zjištění, dost možná budou zaznamenány i rostliny považované za nezvěstné či již vyhynulé.

To nás vždycky fascinuje, jak pestrou paletu lidské činnosti lze v těch našich úžasných horách pozorovat. Na jedné straně je tu nenápadná práce ochránců přírody na Pradědu, na straně druhé velmi nápadná práce podnikatelů v cestovních ruchu, např. nově nejdelší visutý most na Dolní Moravě. Za nás signál, že všichni bychom měli být ve vztahu k přírodě maximálně rozumní. Tak na svých letních výletech po Jeseníkách buďte i vy, ať to bude na Pradědu, na Dolní Moravě či kdekoli jinde.

Foto (zdroj): Jakub Solovský

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.