V mládí provázela na zámku Jánský Vrch, dnes Marie Petrovová dělá mluvčí pojišťovny Allianz

20.10.2023

Na začátku bylo slovo. Více slov. Když pochopila, že (mluvená) slova jí jdou a baví, to tehdy coby brigádnice průvodcovala na Jánském Vrchu, dost zásadně to poznamenalo její následnou pracovní dráhu. Prakticky až do dnešních dnů a jízda nekončí.

Marie Petrovová, jíž minimálně vrstevníci pamatují jako Palátovou, se narodila v Javorníku. To město, včetně zmíněného zámku, jí bylo světem po celé dětství. Než se z dítěte začala klubat slečna, která po čtyři roky jezdila na jesenickou Komenského ulici, kde neomylně sídlilo a i dnes sídlí gymnázium. "I po těch letech si strašně cením kvality vzdělání, jaké jsem tam dostala.", uvedla při skládání svého pestrého puzzle zvaného život Marie.

Později bude řeč o jejím srdečném vztahu k rodnému kraji, jenže svým osobním nastavením se cítí být kavárenským povalečem, proto musela po maturitě odejít do města. Ale i toho povaleče na dalších řádcích znegujeme.

Když se ze slečny stala žena, to už studovala pražskou Vysokou školu ekonomickou, trefila se do naprosto úžasné doby plné entuziasmu a vzrušení. To se začala psát úplně nová éra téhle republiky. Krátce po Sametové revoluci totiž nastoupila do Československého, později Českého rozhlasu. Hned její první zaměstnání bylo snovou prací – vzpomínáte to mluvení na javornickém zámku – v níž se živila tím, co jí baví – slovem. Z pozice redaktorky a moderátorky nejposlouchanější rozhlasové stanice pokryla de facto celou transformaci českého státu, a to se všemi milníky mezi lety 1991 až 2000. V ekonomické redakci doslova v přímém přenosu prožila přechod Česka na tržní hospodářství, posluchačům zprostředkovávala pohled na tehdejší reformy vč. navazujících průšvihů.

Když se začala divoká jízda středoevropského tygra zklidňovat, vyslyšela volání byznysu a přijala výzvu stát se součástí privatizujícího se bankovnictví, které do země přilákalo zahraniční investory. Z Francie přišel nový vlastník Komerční banky, s nímž svoji tvář na více než 11 let Marie Petrovová spojila. A to doslova, neboť byla v bance zodpovědná za její komunikaci. Všichni asi víte, co dělá tisková mluvčí. Hají vysoké úroky, oznamuje výsledky hospodaření… ;-)

Po francouzské, dostala příležitost poznat také americkou firemní kulturu, ta v bance GE Capital (dnes Moneta) jí velmi příjemně překvapila. I v ní se starala o komunikaci peněžního ústavu.

Jak jste manažer ve vysoké funkci v korporaci, může se vám po x letech stát, že se zatoužíte dělit o vlastní zkušenosti s mladšími – začínajícími manažery. To se Marii Petrovové poštěstilo ve vzdělávací společnosti TOP vision, kterou dva roky řídila. Tematicky z toho vlaku už nevystoupila, postupně se stala podnikající lektorkou a mentorkou učící komunikaci a blogerkou a podcasterkou v projektu Černovlásky po padesátce. Prostě jen zúročuje to, co se na všech kariérních zastávkách naučila, zvlášť ráda pracuje se ženami a pro ženy.

Tohle všechno pohromadě je jeden kolosální důvod – naše ryzí radost, že javornická rodačka Marie Petrovová přijala naše pozvání do Jeseníku, kde 24. října pořádáme unikátní setkání zdejších zaměstnavatelů s (potenciálními) zaměstnanci. Na mysli máme akci 'Jeseník je pro mladý (rodiny)', kde účastníkům prozradí, jak vypadá dobře nastavená prorodinná firemní kultura v Allianz pojišťovně, v jejímž dresu aktuálně působí. Jak jinak, opět v roli mluvčí.

Upřímně, Marii nebylo až tak složité přemluvit, na Jesenicko jezdí docela pravidelně. Pořád tady má rodinu. A pořád uvnitř sebe řeší vztah k Sudetům. Stále ji fascinuje, čím jsme si tu prošli. Němci, Řekové, bolševici… "Kraj je komplikovaný svou historií. Jeho magnetismus nemůžete jen tak opustit.", vyznala se na závěr našeho povídání Marie Petrovová.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.