V maskáčích z Jeseníku až do NATO

19.10.2018

Česká republika, přes různé vlny hysterie, třeba té okolo migrační krize, je velmi bezpečná země. Dokonce jedna z nejbezpečnějších. Vděčíme za to více věcem, jednou z nejzásadnějších je naše členství v NATO. V jeho barvách máme po světě rozesety desítky českých vojáků, kteří v místě ohnisek problémů chrání naši zemi, chrání Evropu, včetně sousedního Slovenska.
A proč to říkáme? No, protože právě za Slovensko sedí ve strukturách NATO jesenický rodák, generálmajor Ondřej Novosad. Od 1. 4. 2017 je představitelem Vojenského výboru NATO. Před tím byl 5 roků velitelem Pozemních sil Slovenské republiky, a ještě před tím byl v maskáčích slovenské armády v několika misích.
Po vystudování vojenské VŠ ve Vyškově/Brně, se roku 1986 stal vojákem z povolání. Začínal u ženistů, ale pracovitostí a loajalitou k armádě se postupně vypracoval do velitelských funkcí, v nichž velel při třech zahraničních misích v Kosovu, Chorvatsku a Iráku. Po nich už se dostal mezi generalitu slovenské armády. Dnes je z hlediska vojenské kariéry na vrcholu, v NATO spoluurčuje bezpečnost členských zemí. Se svojí manželkou Ivetou má tři děti, ve volném čase se věnuje bojovým uměním, literatuře a historii.
Tak vidíte, jak nepřímo můžeme fandit člověku s jesenickými kořeny.

Foto (zdroj): forum.valka.cz

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.