V knihovnách to musí žít, jsou základem vzdělanosti Jesenicka

09.03.2021

Jsme rádi, že klasické knihy neprohrály svůj boj s těmi elektronickými, ani s těmi audio. Už tak ctěné instituce čelí velké konkurenci v onlinu, kam se informace ve velkém přesouvají.

Důležitou roli hraje fungování všech zdejších knihoven, kterých na Jesenicku najdete 24. Pomyslnou matkou je jesenická Knihovna Vincenze Priessnitze. Ta je logicky největší a v nových prostorech fakt reprezentativní. Ve svém postavení plní regionální funkci, což znamená hlavně úzkou spolupráci se třemi většími - v Javorníku, Mikulovicích a Žulové. V praxi je to třeba nákup a registrace nových knížek a jejich následná distribuce. V případě malinkých knihoven lze vystopovat i jakýsi zárodek "cirkulární ekonomiky', neboť knihovnička někde na obecním úřadě nemůže fyzicky držet každý román, tak mu jej "řídící" jesenická knihovna na nějakou dobu zapůjčí, a pak přepošle do vedlejší vesnice ;-)

Na tyhle činnosti Jesenicku přispívá i Olomoucký kraj, každoročně kolem 700 tisíc korun. Z těch je například placeno také odborné vzdělávání knihovnic. I když asi každý čtenář z nich tu bezmeznou lásku ke knihám cítí, dámy na sobě musí pracovat. Hergot, to bude taky taková práce snů, půjčovat knížky, co říkáte?

Představte si, z Jeseníku je sledován i počet zápůjček, každý titul, který si nenajde cestu ke čtenářům, je nemilosrdně stažen z police, aby uvolnil místo nějakému bestselleru či odborné publikaci. Knih, dobrých knih, jsou tisíce.

Držíme celému sektoru pěsti, ať se mu daří být vedle škol vyhledávanou oázou vědění, zábavy a kreativity, od dětí až po seniory ho tu potřebujeme mít. A my klidně budeme adresní, ty pěsti držíme Knihovně V. Priessnitze v Jeseníku, střediskovým knihovnám Javorník, Mikulovice, Žulová, a taky všem malým městským a obecním v Bělé pod Pradědem, Bernarticích, Bílé Vodě, Černé Vodě, České Vsi, Hradci-Nové Vsi, Kobylé nad Vidnávkou, Lipové-lázních, Písečné, Širokém Brodě, Skorošicích, Staré Červené Vodě, Tomíkovicích, Uhelné, Vápenné, Velké Kraši, Velkých Kuněticích, Vidnavě, Vlčicích a Zlatých Horách.

Jsme rovnou mohli napsat - v celém okrese. Chytráci, měli bychom začít chodit do knihovny :-)

Foto (zdroj): Tomáš Neuwirth

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.