V Jeseníku se rýsuje chytré zklidnění Průchodní ulice

15.04.2022

Zase pěkná ukázka vůle města vtáhnout zdejší mladé do centra dění, tentokráte dokonce do samého centra města, neboť šlo o architekturu. A sice přípravu architektonicko-dopravní studie Průchodní ulice od průchodu z Masarykova náměstí po přechod u pošty.

Na startu byla iniciativa tří mladých architektů z Jeseníku - Petry Kovaříkové, Petry Kunovské a Tomáše Pospíšila, kteří dali společnými silami dohromady návrh, jak by šlo zklidnit a zatraktivnit území, kterým denně prochází stovky Jeseníčáků, a které je často "vstupní branou" na hlavní náměstí pro návštěvníky města. Chodí se tudy na autobusové nádraží, na základní školu, na poštu, do kina i divadla, na náměstí Svobody i to Masarykovo..., zkrátka je to vytížený uzel zejména pro pěší.

My laici to možná nevidíme, profesionální zrak architektů vám na počkání vyjmenuje, co je v tom místě blbě. Kontejnery, v hlavní roli zaparkovaná auta, neutěšená situace s auty rodičů každé ráno dovážející děti do školy..., šlo by pokračovat. Troufáme si říct, že to okolí svým vzhledem vůbec nenavazuje na krásně zrenovovaný areál v ZŠ Průchodní. Dobře se tam necítí ani chodec, ani řidič.

Mladí architekti navrhují (nikoli rozhodují) docela razantní změnu výstupu z průchodu, přesun dnes nešťastně řešeného parkoviště před prodejnou koberců, přeskupení některých parkovacích míst, ale hlavně zklidnění Průchodní ulice od kaple k napojení na Poštovní ulici. Odvážně, ale zřejmě funkčně si mladí architekti poradili s ranní a odpolední špičkou aut vozících děti do a ze školy. Ve zděné zídce naproti poště by měl vzniknout nový vjezd na rovněž nové školní parkoviště, kam by najížděla auta, jež by přivážela/odvážela děti, přičemž místo by opouštěla po staru Průchodní ulicí. Tento okruh zajistí bezpečnější a plynulejší provoz. Dokonce se u výjezdu najde místečko pro malé "náměstíčko" a i dřevěné boudy by měly být nahrazeny novějším prodejním místem.

Teď vám nikdo neřekne, kdy dojde k realizaci a v jaké finální podobě, rozhodně je ale pozitivní, že se tyhle studie připravují. Město pak bude připravenější, až se na přestavbu objeví peníze.

Starostové, pusťte jesenické architekty i do dalších obcí a měst, práce odborníků se vztahem k regionu dodají vašim veřejným prostranstvím kvalitu, funkčnost i krásu.

Foto (zdroj): město Jeseník 

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode Cookies