V Jeseníku bádají vědecké naděje Česka, nechybí místní děti

06.08.2020

Díky mnoha lidem, mezi nimi i současnému řediteli Vlastivědného muzea Jesenicka Pavlu Rušarovi, je naše město už podruhé za sebou centrem mladých výzkumníků ČR. Projekt TALNET, jehož je Pavel a jeho tým součástí, je platforma pro nadanou mládež se zájmem o přírodní, humanitní i technické vědy. TALNET každé léto připravuje akci T-Expedice, kdy se na jedno místo, na jeden týden sjedou nadějní badatelé, aby se pokusili "vyřešit" nějaký problém. Ubezpečujeme vás, že to není něco, co by nestálo za řeč. Navíc se to většinou týká právě hostitelského města - regionu. Čtěte dál.
První historicko-etnografická skupina zkoumá, zda a jak v našem kraji probíhal starý lidový zvyk 'jízda osením', takové velikonoční dožínky, chtělo by se říct. A už se jim podařilo potvrdit, že v mnoha vesnicích našeho regionu tahle tradice existovala. Na pomoc si přibrali i Zdeňku Morávkovou s Martinou Seidlerovou a už se řeší rekonstrukce jízdy a třeba i obnovení tradice v následujícím roce.
Další skupina na poli odpaluje vodní rakety a zjišťuje, jak velký hydrostatický tlak by byl potřeba k tomu, aby raketa doletěla až na Měsíc. My jsme sledovali dva starty, kdy raketa vyletěla desítky metrů. V partě "kosmonautů" jsou i dva kluci z javornické základní školy.
Skupina číslo 3 'biologie - botanika' má hodně zajímavý výsledek. Ačkoli jejím tématem jsou invazivní rostliny podél potoků na Jesenicku, podařilo se jim na zcela novém místě objevit vzácný a kriticky ohrožený jednokvítek velekvětý. Zásluhu na tom mají i školáci ze základní školy Jeseník.
Ovšem největší haló pravděpodobně způsobí čtvrtý tým - geologové. Ti se zabývají měřením radioaktivity zdejších pramenů. Jestliže za nejradioaktivnější byl doposud považován Jitřní pramen (222 Bq/l), nově identifikovaný pramen na soukromém pozemku ukázal hodnotu radioaktivity přes 600 Bq/l. To vypadá skoro na nové lázně!
Poslední parta pak z týdenního snažení budoucích vědců natáčí dokument, který se pokusí přihlásit na festival Academia Film Olomouc, což je pro začínající filmaře pecka a velká příležitost. I za kamerou má zastoupení ZŠ Javorník.
A pecka bude, když přijdete tento pátek do jesenické knihovny, kde budou prezentovány výsledky, a kde mimo jiné proběhne pokus o start vodní rakety. NASA by měla zpozornět ;-)
Oceňujeme, že potenciál akce pro region a jesenické děti pochopil Olomoucký kraj, město Jeseník a minimálně základní školy v Javorníku, Jeseníku, České Vsi, odkud se rekrutují talentované děti pro T-expedic či pedagogové, kteří snažení studentů doprovází. Prozíravá je i Střední průmyslová škola Jeseník, v jejíž budově mají mladí talenti zázemí.
No a na všem tom snažení profituje i muzeum, jemuž se rozšiřují sbírky. Tohleto je win-win-win-win-... situace, pro zapojené děti skvělá reference do profesního životopisu.
Tak dorazte v pátek v 16 hodin do Centra společných aktivit (knihovny) Jeseník, uvidíte v akci budoucí docenty a profesory a nobelisty...

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode Cookies