V Bílé Vodě budou péct svůj chleba

07.10.2020

Jak rádi dnes přinášíme příspěvek z Bílé Vody a není to žádná klasika typu chodník nebo asfalt :-) Starosta Miroslav Kocian se vytasil s originálním nápadem. Dávno se ví, že tenhle kout Jesenicka má čilé vztahy s příhraničním Polskem, teď s městy Zloty Stok a Kamieniec Zabkowicky doslova upekli pěkný komunitní projekt.
Bílá Voda je se svými asi 320 obyvateli možná nejvíce multikulturní místo v okrese, žije v ní 7 národností a pestrá je skladba i mezi pacienty psychiatrické nemocnice a domova pro osoby v těžkých životních situacích.
Na dobrých vztazích uvnitř obce se musí pracovat a Bílá Voda nám teď ukáže, jak se dělá komunita. Za podpory Nadace Via, programu 'Místo kde žijeme', která do rozsáhlejšího projektu pouští 450 tisíc korun, bude opravena střecha obecního muzea, ale hlavně postavena pec. Fakt že jo, krásná pec a na míru. Ta bude sloužit obyvatelům (i těm dočasným), ale klidně i turistům. Cílem tohoto "skupinového" pečení bude potkávání se lidí v obci žijících, obec navštěvujících, s obcí přes hranice sousedících. To je přece kouzelná představa, že z jednoho kvásku vznikne chleba "pro celou vesnici" :-)
Pan starosta nám pověděl, že součástí pece bude taky sušárna ovoce. A protože jako starosta musí být i vizionář, představuje si, že později zde vybudují ještě venkovní udírnu, krb a kotel na povidla a celé to schovají pod pergolu.
Tohle je na metál, užijte si to tam.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.