Uspořádali jsme sraz personalistů z Jesenicka

27.02.2023

Na jesenickém trhu práce je minimálně v některých profesích velmi těsno, vždyť z něj za dvacet let zmizelo přes 8 tisíc potenciálních zaměstnanců (dle dat Českého statistického úřadu mezi lety 2000 až 2021 v okrese Jeseník ubylo 8 324 lidí ve věku 16-64). Být zodpovědný za nábor takových svářečů, může být pro personální oddělení solidní bolehlav.

Abychom s Inovačním centrem Olomouckého kraje (ICOK) přispěli k vylepšení situace, svolali jsme na pátek 24. února historicky první HR MEETING, na nějž jsme pozvali zástupce významných zaměstnavatelů Jesenicka. Důkazem, že firmám téma inovací a moderních trendů v oblasti řízení lidského potenciálu není lhostejné, je hojná účast. V zasedačce jesenické radnice jsme přes dvě hodiny debatovali se zástupkyněmi a zástupci Řetězárny, Fenixu, Priessnitzových léčebných lázní, Assmontu, CS-CONTu, M.B.A. Finance, Omye, Nemocnice AGEL Jeseník, Woox a Města Jeseník.

Na úvod jsme se dotkli chystaných novinek v Zákoníku práce, kde nejvíce rezonovaly změny pravidel u 'dohodářů' (DPP, DPČ), snížení odvodů u zkrácených úvazku a podmínky pro práci z domova.

Když ale máte v jedné místnosti 12 lidí z řad zaměstnavatelů, plus zástupkyni Úřadu práce, chcete s nimi mluvit o společných problémech a chcete hledat témata, v nichž by mohli spolupracovat. Třeba aktivně, třeba jen sdílením zkušeností. Zajímali jsme se o to, zda a jak organizace kooperují se středními školami a jak proaktivně k sobě lákají absolventy. Protože hlavně o nováčky na trhu práce se hraje asi nejvíc. Platforma positivJE si taky odnesla úkol. Pomáhat firmám s obsazováním zejména středního managementu, protože to bývá složité. A my v naší sekci LIDÉ čas od času máme exjeseníčáky zvažující návrat do rodného kraje. No, my máme i sekci KARIÉRA, kde inzerujeme volné pracovní pozice.

Hlavním bodem setkání byla přítomnost Marka Petruše, úspěšného headhuntera z mezinárodní společnosti Pedersen & Partners, který se do rodného Jeseníku přijel podělit o své zkušenosti s trhem práce ve vyšších patrech. Pokud bychom měli volně parafrázovat jeho rady, tak on by zaměstnavatelům doporučil investovat do budování vlastní značky, aby byly v očích zaměstnanců (i těch potenciálních) ještě atraktivnějšími. Mluvil o trendu, jak se majitelé a ředitelé firem postupně mění z nekompromisních šéfů na pozitivistické lídry, chtějí-li u sebe udržet ty nejlepší pracovníky. Z živé interakce mezi Markem a účastníky vyplynulo, že personální oddělení by se možná měla transformovat na skoro kariérová oddělení, jež budou nové zaměstnance lákat právě na to, jak se jejich kariéra může v jejich firmě posunout.

Překvapením a bonusem byla účast v diskusi i studentů jesenického eMka. Richard s Matějem se pokusili personalistkám tlumočit pohled mladé generace na jesenický trh práce. Oboustranně to bylo velmi živé a kluci se přesilovky zaměstnavatelů nezalekli ;-)

Nabyli jsme dojmu, že každý, kdo si na HR MEETING našel cestu, slyšel mnoho zajímavého a inspirativního a pevně věříme, že jsme založili na novou tradici. Dokonce věříme, že se HR manažerky začnou více potkávat i mimo "dozor" ICOKu a positivJE.

Stejně firmy nemine transformace, protože svářeči jednou dojdou. Tak i s digitalizací jim chce krajské inovační centrum pomáhat, zůstaňme v kontaktu.     

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.