Úspěšný jesenický kybersochař Adam Krhánek

26.07.2019

Asi otázka za tři bludišťáky, jestli objevili sochaři 3D tisk anebo 3D tisk objevil sochaře? Odpověď by nám mohl dát úspěšný 3D sochař Adam Cybersculptor Krhánek, který světe div se, pochází z Jeseníku. Buďme féroví, výtvarno má v genech, jeho maminkou je dlouholetá učitelka výtvarného oboru na ZUŠ Jeseník, takže si dovedeme představit, čemu se Adam věnoval v dětství ;-)
Absolvent heřmanického učiliště, kde se vyučil uměleckým kovářem, nakonec neskončil začouzený v kožené zástěře za kovadlinou, ale nastoupenou cestu umělce dotáhl až do finále. No, možná až za finále, protože Adam se nezastavil u modelování soch řekněme z tradičních materiálů, on si dost zásadně vzal na pomoc moderní technologie. Jak sám zmínil, dostal se k tomu v rámci studia výtvarného umění na VÚT Brno a i dnes, o devět let později, může na klasické sochaře působit trochu jako zjevení. Pro naše účely tomu budeme říkat progresivita, neboť 3D modelování a 3D tisk, s nímž Adam Krhánek při tvorbě intenzivně pracuje, je jedním z oborů budoucnosti. Co všechno přestaneme nakupovat v obchodech a budeme si tisknout v pohodlí domova?
Nepodlehněte však falešnému dojmu, že 3D tiskárna udělá sochaře z každého nýmanda, dle Adamových slov je to pořád stejně náročné řemeslo, stále je to o tvůrčích schopnostech a invenci umělce. Nové technologie jsou pouze nástrojem, nenahrazují umělcův mozek.
Pokud půjdeme po věcech, na nichž najdete rukopis jesenického kybersochaře, k jeho nejznámějším dílům patří kopie bronzové sochy lišky Bystroušky v Hukvaldech, při jejíž tvorbě stál před dilematem, jestli použít špachtli nebo počítač. Nakonec dostala přednost technologie. Za sebou má třeba i velmi povedený památník dvěma hasičům, kteří v Brně zemřeli při požáru kasina. Zajímavou sochu anděla najdete na ostravském ... vlastně se neví kde, sochu někdo odtáhnul z Masarykova náměstí, ani Adam neví, kam socha zmizela.
Jak si Brňan s jesenickou krví skvěle rozumí s 3D grafikou, pouští se i do zakázkových vizualizací a tipujeme, že zájem o jeho služby sochaře/grafika bude jenom vzrůstat, jak budou věci okolo 3D či virtuální reality nabývat na významu.
Nosánek nahoru z něj trochu máme a dáváme na vědomí, že Jesenicko by si možná zasloužilo mít někde v okrese Adamovu realizaci, co říkáte, mecenáši? ;-)

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode Cookies