Úspěch Tomáše Kopřivy mezi americkými sprintery

01.07.2019

"I have a dream ..." prostě funguje. Jak jinak si přeložit zajímavý příběh studenta jesenického gymnázia Tomáše Kopřivy, který strávil rok na americké střední škole, protože návštěva (zatím ještě) největší ekonomiky světa byla jeho dětským snem. A protože za ním odhodlaně šel, povedlo se to.
Když kdokoli zvažuje odchod do zahraničí, asi nejzásadnější, kromě samotné touhy, je schopnost domluvit se daným jazykem. Tomáš se angličtinu učí od pěti let, takže pro něj žádný problém. Bylo potřeba najít záminku, jak se do USA dostat. To vyřešila nabídka ročního studia na americké střední škole. Přišla tátou hozená rukavice, který Tomovi navrhl, že mu "všechno" zaplatí, když on si na oplátku "všechno" zařídí - víza, výběr školy, hostitelskou rodinu ... A tak se stalo, že Tomáš stál před vchodem do South Medford High School ve státě Oregon a v ředitelně se hlásil na roční studium. Vzhledem k tomu, že i tady se dost věnuje sportu (lyže, kolo, běh), stal se členem atletického školního klubu, v němž se začal na doporučení trenérů připravovat na běhy 200 a 400 metrů a štafetu 4x400 metrů. Po třech měsících tréninku stál na něco jako krajských závodech středních škol Oregonu, kde dokázal v konkurenci národa sprinterů, jak USA lze nazývat, zcela ovládnout čtyřstovku, na dvoustovce skončit čtvrtý a školní štafetě pomoci ke druhému místu. Díky těmhle výsledkům se kvalifikoval na mistrovství Oregonu. Jenže to se konalo v termínu, v němž měl dlouhodobě plánovaný výlet do New Yorku, kdo by si ho sakra nechal ujít.
Teď je Tomáš zpět, povzbuzen svým úspěšným rokem ve Státech, rád by se tu věnoval atletice, která tu však nemá ideální podmínky. Rozhodně už ale plánuje, jak se dostat na zahraniční vysokou školu, klidně Oxford. Tak se nám zdá, že s tímhle zdravě sebevědomým přístupem o Tomášovi v budoucnu uslyšíme. A protože je hrdý Jeseníčák (jeho slovy "každou buňkou v těle"), snad si jej užijeme i tady.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.