Unikátní odchyt ptáků na Červenohorském sedle

14.10.2020

Málo se to ví, Červenohorské sedlo se už od roku 2010 každý podzim stává nejzásadnějším místem v Česku pro vědce zabývající se odchytem a kroužkováním ptáků. Není na našem území většího výzkumu, který by v takovém rozsahu sbíral informace o migračním chování ptáků.
Laik nemůže vědět, že Červenohorské sedlo, jako nejnižší bod hlavního hřebene Hrubého Jeseníku, je pro podzimní tah opeřenců doslova strategickým místem. Jak letí nad údolím řeky Bělé, jsou nálevkovitým efektem navedeni právě na sedlo. Od poloviny srpna do začátku prosince jsou to až desetitisíce ptáků, kteří tudy proletí.
Výzkum je prováděn Přírodovědeckou fakultou Univerzity Karlovy, na samotných odchytech se podílí mnoho lidí, protože několik denních a nočních sítí musí být kontrolováno každý den. Za tu dobu už se podařilo zachytit 130 druhů ptáků, samozřejmě včetně chřástala ;-) Podle fakt detailních statistik to souhrnně dělá přes 113 tisíc ptáků, suverénně nejvícekrát to byla červenka obecná (přes 44 tisíc odchytů), ale vlaštovka za 10 let třeba jenom jedna.
Tahle výzkumná akce se postupně rozšiřuje o sledování netopýrů, motýlů a hmyzu, a celé by se to neobešlo bez spolupráce s CHKO Jeseníky, Lesy ČR, a taky s provozovatelem lyžařského areálu Martinem Dubským, který už určitě pilně zbrojí na zimní sezónu ;-)
No, nás mile překvapil tenhle unikátní ornitologický projekt, rádi jsme dali nahlédnout i vám.

Foto (zdroj): Odchytová stanice Červenohorské sedlo

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.