Uklizené Jeseníky

06.06.2020

Předem hlásíme, že nepatříme k těm, kdo si myslí, že návštěvníci Jeseníků a Rychlebských hor jsou paušálně nevychovaní bordeláři. Podle nás nejsou. Pořád je to problém spíše jedinců, kterých je zkrátka víc, jak roste návštěvnost hor. Každopádně odhozené plechovky, plastové láhve, alobaly od svačin, papírové obaly apod. někdo uklízí.
Mezi tradiční "horské popeláře" patří dobrovolní strážci přírody Jeseníků. Těch tu máme asi 50. To oni se svými přáteli a příbuznými prakticky celoročně sbírají odpadky pohozené turisty a činí tak zejména ve vyhlášených národních přírodních rezervací Rešovských vodopádů, Rejvízu, Šeráku-Keprníku, Pradědu, Skřítku a Králického Sněžníku. Teď v průběhu května čistili Jeseníky po tradičně náročné zimní sezóně, výsledkem čehož bylo pár set kilogramů odpadu. Od pracovníků z CHKO Jeseníky uslyšíte, že chování lidí se podle nich zlepšuje a souvisí to s osvětou a tím, jak ve společnosti víc a víc rezonuje téma ekologie a udržitelnosti a recyklování a... Přesto si v Agentuře na ochranu přírody musí pomáhat různými kampaněmi, jako je třeba ta "Co sis přines, to si odnes" a nutno dodat, že to na lidi funguje.
Chceme skončit pozitivně, protože strážcům s uklízením zdejší přírody stále častěji pomáhá i samotná veřejnost. Možná už i vy nosíte na túry prázdnou igelitovou tašku, do níž sbíráte odpadky. Nezmírňujeme ignorantství každého, kdo zahodí papír, plech nebo plast, jen nám dělá radost vědomí, že většina z nás se k přírodě chová stále lépe.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.