Udržitelnost Rychlebských stezek

03.12.2022

Fandíme úplně všemu, co z Jesenicka dělá atraktivnější místo. Pro zdejší, pro přistěhovavší, pro dojíždějící, pro navštěvující... Ať se tady rodí zajímavé projekty. Jen jejich nositelé nesmí zapomínat na dlouhodobé fungování. Říká se tomu udržitelnost a pro nás jejím synonymem jsou Rychlebské stezky. Na nich by se dalo vyučovat, že dobrý nápad je super, ale je to teprve začátek. Pomyslný chleba se láme až po pár letech, kdy z autorů vyprchá počáteční entuziasmu. Dovolte nám malinkou lekci z udržitelnosti.

Z Pavla Horníka - otce myšlenky Rychlebských stezek, nedostanete žádná čísla o denní či roční návštěvnosti stezek, o počtech průjezdů úseku. Pavel tohle neřeší. On jen dokonale zná každý kámen, každou klopenku, každé rizikové místo svých stezek a dokáže každoročně zajistit, že se všem místům dostane potřebné péče, ať se o to postarají jeho kumpáni ze Základny anebo mu s tím každou první sobotu v měsíci pomohou dobrovolní brigádníci rekrutující se z řad uživatelů trailů.

Jenom namátkou, co taková udržitelnost znamená, přinášíme ochutnávku z reportů o stavebních pracích na Rychlebských stezkách. Jenom během sezóny '22 se opravovaly úseky na Biskupském, Velrybě, Naučném, Podél Černého potoka, Hupcuku, Jestřábovi, Prokletém, Velbloudovi, Dr. Wiessnerovi, Krokodýlovi a Supeflow (1., 3., 4., 5. a 8. sekce). Opravami se myslí rozvoz štěrku a hlíny, přeskládávání kamenných sekcí, odvodňování a vysoušení louží, úpravu klopenek, kopání tun hlíny, ale i obyčejné vyfoukávání listí. Černovodští kopáči hlásí, že budou makat do Vánoc, dovolí-li jim to počasí.

Respekt všem, kteří se podílejí na chodu Rychlebských stezek, patrně nejkvalitnější na zelené louce vybudované atraktivitě jesenického cestovního ruchu.

Foto (zdroj): Rychlebské stezky

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.