Udělá si město vlastní lavičky 'Made in Jeseník'?

10.03.2022

To, co vám teď svěříme, se nemusí povést, ale on je už i ten pokus inspirativní a plný naděje. Naděje, že když se místní lidé spojí, jsou schopni velkých věcí.

Na začátku byla lavička, kterých má město Jeseník na čtyři stovky a vy si můžete sednout na asi tak 10 variant. Dá se nad tím mávnout rukou, ale dá se přemýšlet, jak počet typů laviček zredukovat. Nebyli bychom positivJE, kdybychom v tom nezavětřili příležitost na nějaký pěkný lokální projekt - však na Jesenicku máme šikovné lidi. Rychlá porada s vedením města a jeho architektem a rázem je tu akce 'městský mobiliář made in Jeseník' a vcelku ambiciózní pokus spojit zdejší designéry, zpracovatele místních materiálů dřeva a kamene a regionální výrobce pracující se železem, dřevem a betonem, kteří se společnými silami pokusí navrhnout a vyrobit lavičky a koše v originálním designu, a to exkluzivně pro Jeseník. Tedy žádné nakupování uniformních laviček, jaké má každé druhé město.

A když se tohle povede, pustíme se stejným způsobem do dalších prvků mobiliáře, jakou jsou stojany na kola, přístřešky na popelnice a kontejnery, květináče, možná i autobusové zastávky, navigační systém po městě atp. V takovém případě byste se mohli těšit na vzhledově sjednocený mobiliář dávající městu jasnou identitu. Obměna by se odehrávala postupně v několika letech.

Bonusem celého toho snažení má být fakt, že se do projektu zapojí desítky lidí a firem z Jesenicka, a že tu vznikne něco, co nikde jinde nemají.

Už nyní se do snahy lokálních patriotů zapojili designéři Vítek Bechynský a Roman Kvita, pila Arcibiskupských lesu a statků ve Vápenné, Střední škola gastrononomie, farmářství a služeb, společnosti VESA s.r.o., Assmont s.r.o. a Technické služby města Jeseník, klíčová je podpora města Jeseník. A do holportu odhodlaných nabíráme další partnery, např. Alternativní truhlářství Jan Mareček, Top Teramo a oslovujeme další.

Jsme od cíle ještě daleko, držte nám palce, ať to dotáhneme ;-)

Foto (zdroj): Unsplash

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.