Třináct studánek a pramenů opraví na Jesenicku Arcibiskupské lesy

29.07.2022

Pokud se naplno rozjedou práce na plnění zelených cílů Evropské unie, čeká nás na Jesenicku doslova smršť investic. Ale investuje se už teď, třeba s podporou Olomouckého kraje.

Arcibiskupské lesy a statky chystají opravu celkem třinácti pramenů či studánek, do čehož by mělo být nainvestováno asi 450 tisíc korun, z toho 226 tisíc dá Kraj.

Jedna část projektu se týká sedmi lesních studánek na polesích Vápenná a Rejvíz, druhou várku oprav lesní hospodáři plánují v údolí řeky Bělé, kde chtějí zvelebit 6 pramenů.

Výsledek má na každý pád přispět k zadržování vody v krajině a ke zvýšení motivace lidí trávit v přírodě více času. V neposlední řadě je přínosem nezpochybnitelné zachování kousku historie regionu, no a v horkých dnech tyto malé vodní zdroje ocení i zvěř.

Po opravách kamenných mohyl, revizi jímek a vysekání náletových dřevin, se na některých místech objeví dřevěné lavičky s QR kódy, dřevěné stříšky a korýtka, nové ukazatele a tak.

Upřímně, z nějakých osmdesáti žádostí o dotaci z programu na podporu péče o životní prostředí a zemědělství v hodnotě 5,2 milionů korun, jde na Jesenicko ve třech projektech jenom něco kolem tří set tisíc. Dotaz na všechny subjekty, které tady na životním prostředí pracují, neměli bychom si z krajské dotace urvat více peněz?

Námět (zdroj): Jesenickavoda.cz
Foto (zdroj): Unsplash 

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.