Třicet roků velké hudby na Jesenicku, díky Karle

03.09.2022

Něco na slovech supíkovického starosty Romana Bicana v úvodníku festivalu Karla Ditterse je. "Přesto, že je současný svět neviditelně propojen či přímo obalen komunikační sítí elektronických médií, člověk potřebuje komunikovat přímo - tváří v tvář,", a pak mluví pan starosta o tom, že hudbě v živém, právě tváří v tvář provedení, se nedostává potřebné podpory a pozornosti, a to je škoda.

To by byla škoda. Protože Jesenicko v následujících dvou týdnech potřebuje věnovat velkou porci pozornosti klasické hudbě. Hudebně vzdělané publikum tak bude moci učinit na osmi místech při osmi koncertech (detaily na plakátu níže).

A že možná není tak zle, jak míní starosta Bican, dokazuje skutečnost, že organizátorům Mezinárodního hudebního festivalu Karla Ditterse z Dittersdorfu se povedlo už po třicáté v řadě sestavit program přehlídky. Předchozích 29 ročníků procestovalo region, což je mimořádné a vlastně tak udělalo celý okres Jeseník zodpovědný za to, že festival tu bude i za dalších třicet let, až budou ta neviditelná komunikační propojení ještě větší. Pak bude ještě důležitější tady mít fyzické koncertování a fyzické potkávání se při nich.

Je nám sympatická snaha pořádajícího sdružení každý rok bezpodmínečně hrát na pódiu alespoň jednu Dittersovu skladbu, mít mezi účinkujícími nejméně jedno zahraniční jméno a dostat do hudebního repertoáru festivalu i jednu soudobou skladbu. Tohle zadání se daří držet. Třeba i tahle drobnost letos pomohla k zisku ceny Olomouckého kraje za kulturní přínos.

Pořadatelství je pořádná řehole, vedle atraktivního programu je suverénně nejtěžší sehnat potřebné finance, kde to kultura má složité. A i tohle se týmu kolem exjavornické Hany Poláškové tři dekády daří. Letos například díky podpoře obcí Bernartice, Bělá pod Pradědem, Česká Ves, Javorník, Jeseník, Supíkovice, Uhelná a Vápenná.

Festival zahajuje dneska v Jeseníku, pak se vydá do Javorníka (4.9.), Uhelné (9.9.), České Vsi (10.9.), Domašova (11.9.), Vápenné (16.9.), Supíkovic (17.9.) a Račího údolí (18.9.), tak přemýšlejte, jestli nevyvětrat slavnostní garderobu.

Foto (zdroj): MHF K. Ditterse z Dittersdorfu

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.