Top fotky Jesenicka zlatohorského Martina Kotase

17.09.2019

Z jedné věci máme radost. Tedy z jedné, z mnoha, ale teď aktuálně z jedné. Jesenicko je plné šikovných fotografů, jejichž krásné fotky jsou skvělou obrázkovou reklamou na náš region. Často jedna kvalitní fotografie řekne víc než tři odstavečky textu.
Tím, koho za přesně takového fotografa považujeme, je zlatohorský patriot Martin Kotas. Krajinářská, portrétová, extrémní nebo časosběrná fotografie jsou jen některé typy fotografií charakterizující jeho tvorbu. Fotografování se začal věnovat zhruba před deseti lety, a to hned fotografiemi, které můžeme bez váhání označit za extrémní. Jednalo se zejména o monitorování oblastí zlatohorského podzemí a krajiny. Postupem času se k tomuto přidávalo i dokumentování podzemí v rámci celého okresu Jeseník, jenž bylo dotčeno hornickou nebo krasovou činností. Pořizování těchto fotografií vyžadovalo značnou časovou, ale především fyzickou připravenost, neboť mnohdy pouze jeden kvalitní snímek vyžadoval několikahodinový pobyt v absolutní tmě a vlhku. S odborníky zabývajícími se monitoringem a ochranou netopýrů se podílel na rozsáhlé akci za účelem zmapování počtu netopýrů v důlní propadlině Žebračka, což také nemálo přispělo k rozhodnutí Báňského úřadu Žebračku nezlikvidovat. A začíná se naplňovat Martinova vize, že propadlina na ložisku Žebračka, od roku 2004 kulturní památka, je unikátní objekt významem přesahující hranice českého státu, a že si zaslouží zpřístupnění široké veřejnosti.
Díky znalosti kraje se jako průvodce podílel na vzniku knižní publikace s názvem Zlatohorské podzemí, která vyšla v roce 2011 a aktuálně je u zrodu knihy o lázních v Karlově Studánce. Se svými fotografiemi se účastnil i výstav.
Hodinami focení se Martin vyprofiloval jako fotograf krajinářský a svou tvorbu zaměřil na mapování širšího okolí Zlatých Hor a okresu Jeseník a mj. spojil své síly se skupinou přespolních profesionálů a projektem Jesenické návraty. Kvalita práce Martinovi vynesla i spolupráci se společností Bushman Panoramic, na jejíž žádost testuje její výrobky v terénu.
Martinovu tvorbu můžete sledovat na jeho facebookovém profilu PhotoArt Martin Kotas, přes jeho objektiv uvidíte spousty krás Jesenicka. Martine, díky za tvůj pohled na náš kraj.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.