Tolin, pilná včelka z Rejvízu

06.11.2018

Jsou lidé, kteří jsou celý život šťastní v jednom zaměstnání. Odpracují si oněch 8 hodin a zbytek dne mají celý pro sebe - svoji rodinu. Ne tak Apostolos Joanidis aka Tolin. Tenhle činorodý mladý muž, hrdě se hlásící ke svému původu - sudetský Řek, je namočený v tolika projektech, až se jeden ptá, jak to lze zvládnout. Tak předně, není to tak, že je na všechny aktivity sám a za druhé, on dělá jenom věci, které ho baví, to se pak toho dá zvládat hodně.
Tolin je celoživotní jeseníčák, resp. obyvatel Rejvízu, kde to miluje. Po základce ve Zlatých Horách šel do Krnova studovat varhanářskou školu (dva ročníky nad ním studoval slavný ladič varhan Tomáš Fafílek /na positivJE jsme o něm psali 18.6.2018/) a pak do Brna politologii s řečtinou. V hlavním městě Moravy vydržel asi šest let, aby si pak zkusil 2 roky ve skutečném hlavním městě - Praze. Zjistil, že mu až příliš chybí zdejší příroda, a nevyhovuje poněkud hektičtější život velkoměsta.
Návrat do rodiště (v r. 2013) byl velkolepý, Tolin se na Jesenicku zapsal coby tvrdý bojovník proti hazardu, kterému se zde v té době velmi dařilo. Dneska je výrazně víc v klidu, protože byznys kolem blikajících automatů je značně zregulován. Ale nosí v hlavě pár drsnějších historek z té doby.
Výrazně z jiného soudku je multižánrová přehlídka regionálních kapel Chřástalfest, který v roce 2014 založil a letos po 4 ročnících přesunul z Rejvízu do Jeseníku (bývalého letního divadla), kde snad dal základ nové tradici. Moc moc fandí zdejší hudební scéně, vždyť sám působí v bluesrockovém Pětičlenném triu (to není překlep) a svoji řeckou krev promítá do uskupení Axios.
Apostolos je v různých rolích zapojen do mnoha aktivit. Spolupořádá festival Zahrada Fest, organizuje Otevírání Mechových jezírek, cyklistické zavírání sezóny Poslední kilometr a zimní Gillovu běžku. Zabývá se propagací svého milovaného Rejvízu a třeba pomohl i tomu, že sportovní oblečení Atex má svoji výrobu v Jeseníku. A chce se zasadit o to, aby v Jeseníku vznikl pomníček připomínající příchod Řeků do naší země.
Nemáme strach o náš region, dokud v něm budou žít takoví lidé. Jejich činorodost nám bude neustále připomínat, že žijeme na jednom z nejskvělejších míst na světě.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.