To nejlepší z roku 2023 - ŠKOLY

30.12.2023

Co se děje ve zdejších školách, považujeme vlastně za to nejdůležitější. To ve školách se chystají příští generace, v jejichž rukou se jednou budoucnost Jesenicka ocitne.

GYMNÁZIUM uzavřelo důležité partnerství se Škoda Auto; robotici opět ovládli mistrovství republiky a zúčastnili se světového finále v USA; na gymplu hostili studenty z Maďarska, sami byli v Belgii i na ostrově Réunion. Žáci ze ZŠ JESENÍK natáčeli rozhovory pro neziskovku Paměť národa; děti se v projektu Mary's Meal učily neplýtvat potravinami. Jesenická SPŠ JESENÍK si našla partnerskou školu v Izraeli; EMKO se zároveň stalo fakultní školou Univerzity Palackého a vyhlásilo interní projekt Emko for the future. To ZŠ ČESKÁ VES se pustila do programu Erasmus, jehož prostřednictvím spolupracuje se zahraničím; osmáci vytvořili originální merch k výstavě Adély Součkové. ZŠ MIKULOVICE se postavila čelem umělé inteligenci a zapojuje ji do výuky. HOTELOVOU ŠKOLU S OBCHODNÍ AKADEMIÍ navštívili zástupci americké ambasády; hotelovka oslavila třicátiny. Jeseničtí řezníci, umělečtí kováři a servírky ze STŘEDNÍ ŠKOLY GASTRONOMIE, FARMÁŘSTVÍ A SLUŽEB bodovali na soutěžích. Děti ze ZŠ JAVORNÍK natočily svoji první audioknihu. ZŠ PÍSEČNÁ provedla za účelem zpětné vazby dotazníkové šetření mezi rodiči žáků. ZŠ BĚLÁ POD PRADĚDEM se pyšní titulem Ekoškola. Žáci ZŠ VIDNAVA, JAVORNÍK a ČESKÁ VES postavili se školou z Horních Heřmanic včelín. Holky a kluci Montessori ZŠ VÁPENNÁ uspěli v soutěži Gracias Tibi s projektem obnovy zaniklé osady Kamenná. ZŠ ZLATÉ HORY uspořádala zajímavé setkání se 14 úspěšnými absloventy. ZŠ JESENÍK Fučíkova dostala ocenění Zelená škola.

Úroveň regionálního školství je tradiční součástí positivJE FESTIVALU, v panelu Moderní vzdělávání jsme se tím zabývali, můžete mrknout na záznam debaty.

Kamil Kavka

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.