Těžký kamionový byznys z Mikulovic

19.11.2018

Abyste si udělali obrázek o tom, jak náročné může být podnikání, pokuste se spojit s jedním z hlavních představitelů rodinné firmy Autodoprava Břetislav Látal, s.r.o. Břetislavem. Jako hlavní dispečer nákladních vozidel, kterých firma provozuje na 65, nám při telefonátu dal vždy maximálně 10 sekund na sdělení důvodu volání.
Naštěstí jsme uspěli u druhého z jednatelů společnosti, jeho manželky Michaely, která má na starosti ekonomiku firmy, ta nám dala nahlédnout pod pokličku.
Můžeme směle tvrdit, že dopravní společnost je rodinným podnikem, kde nachází pracovní uplatnění mnoho příbuzných, od táty přes bratrance a sestřenice atp. Dle vyprávění Michaely vše dobře klape.
Začátky byly učebnicové, v roce 1996 Břetislav založil živnost a živil se jako řidič nákladního vozidla. Při sezení v kabině měl dost času přemýšlet, až v něm uzrála smělá ambice. Věděl, co obnáší práce běžného řidiče, jenže on chtěl dopravu dělat lépe. V roce 2009 se z OSVČ transformoval na eseróčko a za pomoci manželky začal nabírat profesionální šoféry. Specializace na Českou republiku a Polsko byla logická a ukázala se jako správná volba. Manželům Látalovým se podařilo vybudovat firmu s desítkami aut různých tonáží - od lehkých dodávek do 3,5 tuny, až po klasické trucky s návěsem. Nemohou se poměřovat s obřími dopravci typu Icom nebo Hopi, rozhodně se jim však podařilo postavit středně velkou dopravu, již lze na Jesenicku považovat za významnou.
Když se Michaela rozpovídá o administrativních překážkách, které jim i řidičům komplikují život, o to více doceníte stav, do jakého svůj podnik dostali. Dneska zaměstnávají 80 lidí, z toho 65 řidičů. Břetislav a Michaela firmu vybudovali od základu a moc dobře ví, jak těžká je práce řidiče. Proto své šoféry dokáží náležitě finančně ocenit a dost si zakládají na tom, aby byly vztahy se zaměstnanci korektní a přátelské. Platí, že jejich řidiči jsou vizitkou firmy, vždyť to oni zajišťují klienty objednané služby. I proto je u Látalů velmi nízká fluktuace. Není vzácností, že i ti, kteří odejdou, se po několika měsících vrací zpět.
Obdobný přístup jako k zaměstnancům, má společnost ke svému okolí. Firma významně přispívá na školní i mimo školní život v regionu (např. Force Team Jeseník, La Piruette, Spolek pro podporu tanečního sportu, Volejbalový oddíl Jeseník, Paraklub Jeseník, Club Karate apod.). Za zmínku stojí i příspěvek na pořízení vozidla pro Dětský domov v Černé Vodě.
Ačkoli manželé Látalovi visí na telefonech a jsou online 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, svobodu danou podnikáním by za nic neměnili, a kdyby se psal rok 1996, šli by do toho znova.
Važme si malých a středních podnikatelů, oni jsou tvůrci národního produktu, jsou krví naší ekonomiky a pro podnikatele na Jesenicku tohle platí dvojnásob.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.