Těžké švýcarské začátky Petry Pavelkové

28.02.2019

Povíme vám jeden příběh, v němž hlavní hrdinka neudělala nic špatně a stejně si start své profesní dráhy musela pořádně vydřít.
Petra Pavelková vystudovala jesenické gymnázium, pak na Univerzitě Palackého v Olomouci učitelství - přírodopis a němčinu. Když se její přítel, vědec Martin Liptay (na positivJE jsme o něm psali 15.1.2019), dostal na doktorandské studium do švýcarského Bernu, přišlo jí to jako docela dobrý kariérní posun. "Však mám tu němčinu.", říkala si. To se psal rok 2016. Čili naše země plnohodnotný člen EU, dejme tomu, že seriózní obchodní partner Švýcarska ... a stejně byste nevěřili, jak obrovsky těžké je se v téhle zemi zlegalizovat, nejste-li turista, natož tady začít podnikat. Za všechny hovoří prakticky nepřekonatelné perpetuum mobile, kdy k tomu, abyste mohli získat živnostenský list, potřebujete mít ve Švýcarsku trvalý pobyt, jenže ten dostanete jen pokud prokážete, že máte práci. Zlatá česká byrokracie ;-) A to se nezmiňujeme o tom, že první živnosťák máte na zkoušku a musíte prokázat, že vaše podnikání vydělává. Tomu se říká ochrana domácího trhu.
No, Petra se jala tyhle překážky překonávat. Začínala jako lektorka němčiny cizinců žijících v zemi helvétského kříže. Od loňského dubna, kdy se jí podařilo sehnat všechna potřebná povolení, je plnohodnotnou švýcarskou podnikatelkou. Němčinu učí zahraniční zaměstnance a studenty bernské univerzity, své žáky připravuje na zisk jazykových certifikátů. Tvrdě maká, protože Švýcarsko je pro život jednou z nejdražších zemí na světě a za konkurenty má zavedené jazykové školy.
Skvělé, že se jí povedlo zapíchnout v Bernu vlaječku Jeseníku, ale jak ona říká: "Už mně to láká domů. Chtěla bych se na Jesenicku pustit do inovace výuky cizích jazyků na školách. Oslovila jsem pár škol, uvidíme.". Když to neklapne v Jesu, vážně přemýšlí o přesunu kamkoli v ČR, kde se jí otevře cesta k další seberealizaci.
Na Švýcarsko nezanevřela, jen jí coby podnikající cizinku irituje množství papírování, které krade čas samotnému rozvoji byznysu.
Petra vzkazuje, že Češi jsou ve Švýcarsku velmi cenění pro svoji pracovní morálku, tak kdybyste to někdo chtěli zkusit, rozhodně vyrazte. Ale platnější tam budete se znalostí více než jednoho světového jazyka. To je ostatně taky Petřino doporučení - cizí jazyky, aspoň dva.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.